ERICSSON
Home Products Services Technologies Support About Ericsson
rul_header_1x55.gif (60 bytes)
Ericsson Nikola Tesla > Podaci o kompaniji > "Komunikacije" > Komunikacije 1 - 2003.
"Komunikacije" t.gif (43 bytes)
"Komunikacije"
t.gif (43 bytes)
t.gif (43 bytes)
Najvažnije teme broja
Sadržaj broja
Dobrovoljno darivanje krvi
t.gif (43 bytes)

Znate li ….

Tko organizira akcije darivanja krvi?
Hrvatski Crveni križ organizira akcije darivanja krvi od 1953., a od 1996. godine i Hrvatski Zavod za transfuzijsku medicinu.

Tko je darivatelj krvi?
Darivatelj krvi je osoba koja daruje krv, plazmu ili stanične dijelove krvi, po svojoj slobodnoj volji i ne prima za to nikakvu naknadu.

Tko i kada može darivati krv?
Krv može darivati svaki čovjek dobroga općeg zdravstvenoga stanja u dobi od 18 - 65 godina. Krv mogu darivati žene svaka 4 mjeseca, a muške osobe svaka 3 mjeseca.

Znate li ….

Što je krv?
Krv je tekuće tkivo koje teče u zatvorenome krvožilnom sustavu organizma. Osnovna funkcija krvi je opskrba tkiva kisikom i hranjivim tvarima uz istodobno odstranjivanje ugljičnoga dioksida i svih metaboličkih produkata.

Šteti li darivanje krvi zdravlju?
Darivanje krvi ne šteti zdravlju ako se provedu svi propisani postupci pri odabiru darivatelja.
Unutar 24 sata organizam nadoknadi tekući dio krvi - plazmu i njene sastojke, broj trombocita i leukocita. Eritrociti se nadoknade unutar 4 - 6 tjedana.

Zašto se neki darivatelji ne osjećaju dobro nakon darivanja krvi?
Najčešće se javljaju blage nuspojave poput nelagode, nervoze, zabrinutosti, ubrzanoga ili dubokoga disanja, bljedoće, znojenja, vrtoglavice i magljenja pred očima. Najčešći uzrok nuspojava su strah od darivanja krvi, premorenost ili neispavanost, zbog čega se organizam teže prilagođava kratkotrajnome gubitku krvi.

Kako pomoći?
Lakše nuspojave se liječe kratkotrajnim ležanjem darivatelja na ravnoj podlozi. Da bi se oporavak ubrzao, mogu se podići noge. Darivatelj treba piti dovoljne količine tekućine.

 

 

 

Tehnička podrška

©Copyright    

31-01-2003