ERICSSON
Home Products Services Technologies Support About Ericsson
rul_header_1x55.gif (60 bytes)
Ericsson Nikola Tesla > Podaci o kompaniji > "Komunikacije" > Komunikacije 1 - 2003.
"Komunikacije" t.gif (43 bytes)
"Komunikacije"
t.gif (43 bytes)
t.gif (43 bytes)
Najvažnije teme broja
Sadržaj broja
Neusaglašenost pravosuđa za kompjutorska (ne)djela
t.gif (43 bytes)

Područje Internet prava

Od žalbenoga suda u Parizu uskoro se očekuje donošenje važne presude. Naime, u drugome se stupnju odlučivanja nalazi slučaj koji je podigao već dosta medijske prašine. Riječ je o novinaru koji je proglašen krivim zbog hakersko/prijevarnoga pristupa tuđem kompjutorskom sustavu.

U lipnju 1999.g. novinar i webmaster za web stranicu www.kitetoa.kr otkrio je da može lako pristupiti datotekama klijenata francuske robne kuće Tati i to preko njene web stranice, uz korištenje Netscape funkcija. Na taj način novinar je uočio nedostatak u sigurnosnome sustavu Tatieve web stranice, to je priopćio Tatiu, ali nije bilo reakcije. Nakon godine dana stvar se ponovila i novinar je ponovno upozorio nadležne u robnoj kući. Nakon toga, na vlastitoj web stranici objavio je članak o nedostatku sigurnosnoga sustava spomenute robne kuće. U listopadu 2000.g. neki drugi novinar čitao je taj članak na web stranici i objavio svoj prilog na tu temu u posebnome magazinu. Nakon toga, Tati je podnio tužbu protiv prvoga novinara zbog hakersko/prijevarnoga pristupa kompjutorskom sustavu.
U veljači ove godine pariški je sud, temeljem francuskoga Kaznenog zakona, kaznio novinara novčanom kaznom od 1.000 eura zbog prijevarno/hakerskoga pristupa kompjuterskome sustavu Tati. Doduše, sudac je potvrdio da je novinar jednostavno pristupio koristeći Netscape funkcije, ali je ipak postupio prijevarno, jer je morao znati da je nezakonito pristupao kompjutorskome sustavu budući je opetovano pristupao i skidao datoteke kupaca Tatia. Sudac je odbacio opravdanje i isprike novinara temeljene na nepažnji, odnosno, propustu Tatia da, sukladno francuskome Kaznenom zakonu, mora poduzeti odgovarajuće sigurnosne mjere koje bi spriječile ovakav pristup. Iako propust Tatia nije spriječio osudu novinara, ipak je spriječio Tati da još od novinara traži naknadu štete.

Reakcije na presudu

Ova je presuda doživjela velike kritike zbog ugrožavanja novinarstva kod istraga u kompjutorskome području.
Novinar je odlučio ne žaliti se na donesenu presudu, bojeći se da bi u žalbenome postupku dobio i veću kaznu. Tati je također odustao od žalbe bojeći se da bi mogao biti optužen za nepostupanje sukladno francuskome Kaznenom zakonu, odnosno, zbog nepoduzimanja odgovarajućih sigurnosnih mjera koje bi spriječile takav neovlašteni pristup.
Međutim, početkom travnja ove godine francuska je država odlučila podnijeti žalbu tražeći oslobađanje novinara od optužbe, smatrajući da se radi o presedanu koji ugrožava pravnu sigurnost, a što bi moglo dovesti do pogrešnoga tumačenja francuskoga Kaznenog zakona. Tako je državni tužitelj, između ostaloga, u žalbi istaknuo kako novinar nije prijevarno pristupio kompjutorskome sustavu Tatia, navodeći kako je novinar legalno koristio Netscape funkcije, postupajući na način kako postupaju svi laici čitajući upute za korištenje Netscape pretražitelja. Nadalje, novinar nije postupao zlonamjerno, jer je čak upozorio administratore na nedostatke sigurnosnih mjera kompjutorskoga sustava. Državni je tužitelj zatražio ukidanje donesene presude izražavajući bojazan da će donesena presuda rezultirati trajnom pravnom i sudskom nesigurnošću za Internet korisnike koji svjesno i zakonito pronađu neadekvatno zaštićene kompjutorske sustave. Dakle, o hakerskome, odnosno, kažnjivome pristupu može se raditi samo ako je kompjutorski sustav zaštićen odgovarajućim sigurnosnim mjerama.

Bit će zanimljivo vidjeti na čiju stranu će stati žalbeni sud u Parizu, na stranu suda ili državnoga tužitelja i novinara.

N. Fikeys Krmić

 

 

 

Tehnička podrška

©Copyright    

31-01-2003