ERICSSON
Home Products Services Technologies Support About Ericsson
rul_header_1x55.gif (60 bytes)
Ericsson Nikola Tesla > Podaci o kompaniji > "Komunikacije" > Komunikacije 01/2004.
"Komunikacije" t.gif (43 bytes)
"Komunikacije"
t.gif (43 bytes)
t.gif (43 bytes)
Najvažnije teme broja
Sadržaj broja
Ako ne znamo kamo idemo, najvjerojatnije, 
tamo nećemo nikada ni stići
t.gif (43 bytes)


Medijsko planiranje

Medijsko planiranje možemo definirati kao proces utvrđivanja ciljeva i strategija za upotrebu i odabir medija u marketinškome planu kojima će se na najučinkovitiji način dosegnuti ciljne skupine oglašivača.

Svjedoci smo svakodnevnoga pojavljivanja sve većega broja i vrsti medija, a time i sve većega broja oglašivača. Cijeli spektar medija mijenja se skoro svakoga dana pa stoga možemo reći da su mediji odraz dinamike i stalnih promjena u ljudskome društvu. Mediji nastoje pratiti ljude i njihove životne stilove kako bi mogli prepoznati i utvrditi potrošačke potrebe i na njih što učinkovitije utjecati putem promotivnih poruka.
Bez obzira o kojim je medijima riječ i kako se oni mijenjali kroz vrijeme, dobri oglašivači moraju znati pozitivne i negativne atribute svakoga od njih te na osnovi toga utvrditi i ocijeniti isplativost ili neisplativost ulaganja, odnosno, promocije proizvoda ili usluge putem odabranoga medija. Za donošenje takve odluke nužno je raspolagati informacijama o svakomu odabranom mediju. Kao izvor informacija i temelj za donošenje odluka koriste se različita kvantitativna i kvalitativna istraživanja medija i potrošača.
Medijsko planiranje možemo definirati kao proces utvrđivanja ciljeva i strategija za upotrebu i odabir medija u marketinškome planu kojima će se na najučinkovitiji način dosegnuti ciljne skupine oglašivača. Prilikom kreiranja medijskoga plana trebamo biti svjesni da se putem različitih medija ostvaruju različiti ciljevi.

Media mix - kombinacija medija u određenoj oglašivačkoj kampanji

Općenito gledajući, jedan medij samostalno ne može ostvariti određene ciljeve postavljene medijskim planom. Stoga se često susrećemo s izrazom Media mix što znači kombinaciju medija u određenoj oglašivačkoj kampanji. Ranije su televizija i tisak prevladavali kao Media mixevi jer su obično obuhvaćali najveći broj potencijalnih potrošača, odnosno, pokrivali su najveći broj željenih ciljnih skupina. Razvojem suvremenih tehnologija moderni Media mixevi uključuju i oglašavanje putem Interneta, kablovske televizije, billboarda i dr.
Osnovna svrha Media mixa jest približiti se publici koju nismo obuhvatili prvim medijem, osigurati dodatno ponavljanje propagandnih poruka i osigurati učinak sinergije, odnosno, zajedničkoga djelovanja u smjeru postavljena cilja.
Za dobar medijski plan, koji će ispuniti tražene ciljeve, osnovni preduvjeti su:

a) Mogućnost točnoga odabira publike - što predstavlja sposobnost medija u obuhvaćanju određene ciljne skupine uz, što je moguće manji, obuhvat onih ne ciljanih grupa;
b) Doseg - broj ljudi koji se mogu obuhvatiti oglasom ili propagandnom porukom putem određenoga medija. Npr. doseg televizijske poruke može obuhvatiti milijune gledatelja dok se, recimo, oglašavanjem u nekim lokalnim novinama promotivna poruka prenosi tek do nekoliko stotina ljudi;
c) Zemljopisna fleksibilnost - pokazuje mogućnost pojedinoga medija u oglašavanju na točno određenim zemljopisnim površinama;
d) Lokacija potrošača u vrijeme izlaganja propagandne poruke - odnosi se na fizičku lokaciju ili mjesto u kojemu će se potrošač nalaziti prilikom izlaganja određenoj poruci;
e) Brzina akumulacije publike - određuje koliko vremena treba određenome mediju da bi dosegnuo svoju ukupnu publiku.

Među navedenim kriterijima nisu navedeni troškovi medija jer cijene veoma variraju od medija do medija i ovise o onome što želimo postići.
Dakle, medijski plan se ne može kreirati bez vrlo dobroga poznavanja medija i njihova učinka, medijske situacije na određenome tržištu, poznavanja prednosti i nedostataka svakoga pojedinog medija u pogledu dosega ciljanih skupina i njihovih sklonosti. Netko je jedno rekao za planiranje: "Ako ne znamo kamo idemo, najvjerojatnije, tamo nećemo nikada ni stići".

V. Mihajlic 

 

 

 

Tehnička podrška

©Copyright    

03-02-2004