ERICSSON
Home Products Services Technologies Support About Ericsson
rul_header_1x55.gif (60 bytes)
Ericsson Nikola Tesla > Podaci o kompaniji > "Komunikacije" > Komunikacije 01/2004.
"Komunikacije" t.gif (43 bytes)
"Komunikacije"
t.gif (43 bytes)
t.gif (43 bytes)
Najvažnije teme broja
Sadržaj broja
2. veljače - Svjetski dan močvarnih staništa
t.gif (43 bytes)


ZEMLJA*ČOVJEK*OKOLIŠ

"Samo nemoj o tehnici i nemoj o otpadu! Daj nešto ljepše", bila je molba o kojoj se moralo voditi računa. Kada vam netko oduzme omiljene teme upitate se, a što sada? Problem je bio riješen pogledom na pregled međunarodnih dana koje obilježavamo u veljači. Zašto ne? Obilježavanje nekoga dana je dobra je prilika da se podsjetimo razloge obilježavanja, osvrnemo na postignuto i postavimo ciljeve i planiramo daljnje aktivnosti..

Početak

Godine 1971. u iranskome gradu Ramsaru potpisana je, 2. veljače, Ramsarska konvencija o močvarama/vlažnim staništima. Konvenciju je potpisalo 125 država, a odnosi se na oko 1235 močvarnih staništa od planinskih područja do morskih obala. Bio je to iznimno važan događaj jer je na međunarodnoj razini prepoznata i priznata važnost močvarnih područja odnosno vlažnih staništa za biološku raznolikost nekog područja, za očuvanje nekih životinjskih vrsta, znanstvena istraživanja, mogućnost iskorištavanja u turističke i gospodarske svrhe itd. Trebalo je proći dosta godina da se shvati kako puko potpisivanje Ramsarske konvencije i samozatajan rad poznat užem krugu stručnjaka i zainteresiranih strana ne donosi prave rezultate. Ta područja postaju sve ugroženija zbog isušivanja za poljoprivredne potrebe, onečišćavanja okoliša, posebno kemikalijama i otpadom, pretjeranoga gospodarskog iskorištavanja, građevinskih zahvata, lovnog i ribolovnog iskorištavanja, ali i osobnih interesa pojedinaca. Ipak države potpisnice sastaju se svake treće godine da bi procijenile djelotvornost provedbe Konvencije.

Kako obilježiti 2. veljače

Člancima, seminarima, radionicama i predavanjima, emisijama na radiju i televiziji, šetnjom u prirodi, zajedničkim akcijama čišćenja (posla kao u priči), utrkama čamcima, dječjim umjetničkim radionicama, izložbama fotografija, dakle bez ograničavanja.
I ovaj članak skroman je doprinos obilježavanju toga dana.

Hrvatska

Popis zaštićenih područja u svijetu možete naći na adresi: www.wetlands.org/RSDB. Ovom prilikom izdvajamo i područja u Hrvatskoj. To su: Crna mlaka, Kopački rit, Lonjsko polje i Mokro polje te Delta Neretve.
U promociji i zaštiti tih područja posebno su aktivne nevladine udruge, a između ostalih, Regionalni centar zaštite okoliša za srednju i istočnu Europu (REC). Centar financijski podupire projekte koji potiču povezivanja i razmjene iskustava, zaštitu biološke raznolikosti, podizanje znanja i svijesti o važnosti zaštite tih područja, održivo korištenje resursa, promiču dijalog i suradnju.

Što svatko među nama može učiniti

Odaberite jedno od područja s popisa, oboružajte se informacijama i znanjem, dogovorite se s prijateljima ili okupite članove obitelji. Možete organizirati kakvu akciju čišćenja ili učiniti neko drugo korisno djelo. Opustite se i uživajte jer ste učinili nešto korisno i za svoje zdravlje.

Izvori:
Više informacija na stranicama:
www.ramsar.org i www.wetlands.org.

D. Bačun

 

 

[Autor: Roman Benić]

Tehnička podrška

©Copyright    

03-02-2004