ERICSSON
Home Products Services Technologies Support About Ericsson
rul_header_1x55.gif (60 bytes)
Ericsson Nikola Tesla > Podaci o kompaniji > "Komunikacije" > Komunikacije 2 - 2002.
"Komunikacije" t.gif (43 bytes)
"Komunikacije"
t.gif (43 bytes)
t.gif (43 bytes)
Najvažnije teme broja
Sadržaj broja
Hrvatsko znanje za američkoga operatora
t.gif (43 bytes)

Povodom završetka Ericssonova zahtjevnog projekta, iz Dallasa

Eduard Štefanić, Product Manager u Product Area TSS (ETK/D/P) u kompanijskome Institutu za komunikacijske sustave proveo je određeno vrijeme u Ericssonovu dizajn centru u Dallasu: Sudjelovao je na projektu puštanja u rad jedinstvenoga sustava koji istodobno podržava GSM i UMTS. Riječ je o Ericssonovom ugovoru s Cingularom, američkim operatorom, pojedinačno najvrijednijim ikada potpisanim ugovorom u povijesti korporacije.

Dva i pol mjeseca nakon terorističkih napada na Ameriku bila je još uvijek potrebna određena doza hrabrosti da bi se odlučili tamo otputovati. Olakšavajuća okolnost za mene tada je bila što je od trenutka kada sam saznao da poslovno putujem u Dallas, do polijetanja aviona, bilo taman toliko vremena koliko je potrebno da spakiram kofere i pozdravim se s obitelji. Razmišljati o “slijetanju direktno u ured” mogao sam tek u avionu.

Ipak, nakon deset sati leta u društvu tristotinjak “sumnjivih” suputnika sretno sam se iskrcao na, površinom najveći aerodrom na svijetu. Vremenske prilike su bile kao iz tipičnih kaubojskih filmova – sunčano i toplo.

Hotel Radisson u kojemu sam odsjeo nalazi se u istome bloku gdje su smještene i sve telekomunikacijske kompanije. No, značenje riječi “blok” u Americi je sasvim različito od onog na koje smo navikli. U tome slučaju riječ je o petnaestak minuta vožnje od hotela do Ericssonova dizajn centra u iznajmljenome automobili. Uostalom, Texas i nije poznat po štednji prostora. Bez automobila ne možete ni preći cestu, a standardna ulica ima šest traka u jednome smjeru.

Uz opću predimenzioniranost Ameriku karakterizira i veliki postotak stanovništva neskladno razvijenih tijela – “manekena” restorana brze hrane. Nažalost, ovdje ste na takav način prehrane prisiljeni, kuhati kod kuće jednostavno se financijski ne isplati.

Pušten u rad sustav koji istodobno omogućuje pristup GSM-u i UMTS-u

Razlog moga putovanja nije mi dozvoljavao privikavanje organizma na vremensku razliku. U roku od tri dana trebalo je pripremiti ANSI ISUP (CN1.5) produkte povodom FOA (First Office Application) za telekom operatora Cingular. To je američki operator koji je od Ericssona namjeravao kupiti opremu za GSM R9/UMTS R1 aplikaciju u vrijednosti 1,6 milijardi USD, što je najveći ugovor u povijesti Ericssona. Ukratko, radi se o prvome puštanju u rad sustava s najnovijim softverom koji istodobno omogućuje pristup GSM-u i UMTS-u, tj. jedinstvenim za 2G i 3G aplikacije. Projekti razvoja (TramXpress, CN1.0 i CN1.5) trajali su dvije godine, potrošeno je preko 2 milijuna sati i prilagođeno je preko 800 softverskih proizvoda. Otežavajuća okolnost bila je što je razvoj ANSI ISUP-a započet u SAD-u i nastavljen u Meksiku, a zbog gašenja ta dva lokalna dizajn centra odgovornost za produkte te nastavak razvoja prelazi u nadležnost našega ETK Instituta, početkom 2002. Takve okolnosti mogle su imati za posljedicu lošiju kvalitetu proizvoda.

Moja dužnost kao Operative Product Managera iz Product Area TSS bila je pružiti svu moguću pomoć američkome stručnom timu, pojačanome Petrom Šankovićem, još jednim našim stručnjakom. Uz to trebao sam koordinirati rad s ekipom stručnjaka iz ETK/D/NU – Vlastom Regvart, Vladom Hutinecom, Ivanom Miličićem i Tomislavom Mironovićem koji su radili pod koordinacijskim vodstvom Elizabete Sarjanović. Zbog kratkoće rokova i važnosti posla radilo se naporno. Poslu je pogodovala vremenska razlika između Hrvatske i SAD-a, jer ono što se nije dovršilo tijekom dana u Dallasu, poslano je u ETK i već bi nas ujutro dočekala gotova rješenja.

Sama FOA odvijala se tijekom vikenda, u noći 1. na 2. prosinca. Noćno dežurstvo mi nije teško palo, jer sam poremetio ritam spavanja još tijekom leta ali važnost događaja dobro se osjetila. Napetost ocrtavanu na licima prisutnih dodatno je pojačavala gotovo neprekidna zvonjava telefona. No, kako je vrijeme prolazilo pokazalo se da je naš zahtjevan posao prethodnih dana vrlo uspješno obavljen i sve se odvijalo u najboljemu redu. Tako se našlo i vremena za razmjenu iskustava s američkim kolegama te za informiranje o događajima u Hrvatskoj preko Interneta.

Konačni rezultat najbolje opisuje činjenica da je ugovor, vrijedan 2 milijarde USD-a, o kupoprodaji opreme između Cingulara i Ericssona potpisan, a tome je sigurno ponešto pridonio i naš trud.

Po obavljenome poslu ostala su mi dva dana do povratka kući. Previše i premalo. Previše, jer Dallas zaista ne nudi za vidjeti ništa osim mjesta gdje su ubili predsjednika Kennedyja, a dva dana su premalo za upoznavanje američkoga načina života. Iako nekoliko stotina televizijskih programa pruža svoj vid zabave, vrijeme sam “ubio” obilazeći velike trgovačke centre i lokalne barove. Petar se pokazao od velike pomoći i u ovome dijelu “posla”. Osobito kada smo u paru “rasturili” dežurne šampione biljara. Na njihovom terenu, po njihovim pravilima i pred veeelikim plavim očima teksaških plavuša.

 Eduard Štefanić

 

 

[Eduard Štefanić ispred zgrade razvojnoga centra u Dallasu]

Tehnička podrška

©Copyright    

18-05-2004