ERICSSON
Home Products Services Technologies Support About Ericsson
rul_header_1x55.gif (60 bytes)
Ericsson Nikola Tesla > Podaci o kompaniji > "Komunikacije" > Komunikacije 2 - 2002.
"Komunikacije" t.gif (43 bytes)
"Komunikacije"
t.gif (43 bytes)
t.gif (43 bytes)
Najvažnije teme broja
Sadržaj broja
Izaberite sigurni mirovinski fond
t.gif (43 bytes)
MIROVINSKA REFORMA

Formula veće mirovine Erste obveznoga mirovinskog fonda

Erste obvezni mirovinski fond najbolje predstavljaju njegovi osnivači koje karakterizira financijska snaga, tradicija u bankarskom poslovanju, dugogodišnje iskustvo u upravljanju mirovinskim i investicijskim fondovima te regionalna rasprostranjenost. To su Erste grupa, koju čine Erste Bank AG iz Beča (s vlasničkim udjelom od 31,45%, Steiermärkische Bank AG iz Graza (s vlasničkim udjelom od 31,45%) i Erste&Steiermärkische banka d.d. Zagreb (s vlasničkim udjelom od 10%), zatim Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) iz Londona (s vlasničkim udjelom od 25,1%) i privatni investitori (s vlasničkim udjelom od 2%).

O osnivačima

Osnivače Erste mirovinskoga fonda karakterizira financijska snaga, tradicija u bankarskome poslovanju, dugogodišnje iskustvo u upravljanju mirovinskim i investicijskim fondovima i regionalna rasprostranjenost. To su:

Erste Bank AG iz Beča,
najstarija je austrijska banka osnovana 1819. godine, čija današnja bilanca iznosi 52 milijarde eura. Tijekom stoosamdesetogodišnjega postojanja banka posluje isključivo na komercijalnim osnovama. U Srednjoj Europi ima 8.000.000 štediša, 2400 poslovnica i najveća je retail banka u regiji. Upravlja nizom od 170 različitih fondova u svijetu, od čega su tri mirovinska, a njihova vrijednost iznosi 120 milijardi kuna. U Erste grupi menadžeri imaju prosječno profesionalno iskustvo od 10 do 15 godina na svjetskim tržištima vrijednosnih papira.

Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) iz Londona,
osnovana je 1991. i u vlasništvu je 62 nacionalna i nadnacionalna dioničara. Unapređuje tržišno utemeljena gospodarstva u 27 država Srednje i Istočne Europe te bivšega Sovjetskog Saveza. Temeljni joj kapital iznosi 20 milijardi eura, a povjereno joj je 16,6 milijardi eura za čak 708 projekata. U Hrvatskoj posluje od 1994., a u 38 različitih korporativnih (npr. PLIVA, VIPnet GSM, Podravka), financijskih i infrastrukturalnih projekata (npr. Hrvatska elektroprivreda, Hrvatske željeznice i Program obnove cesta) investirala je više od 710 milijuna eura. EBRD također sudjeluje u velikim projektima zaštite okoliša u Republici kao što je projekt pročišćavanja kaštelanskoga zaljeva.

Steiermärkische Bank AG iz Graza,
prva je štajerska banka sa 175-godišnjom tradicijom u štedioničkome poslovanju i danas najveća štajerska novčarska ustanova koja klijentima nudi cjelovitu financijsku uslugu. Štedni ulozi u toj banci danas iznose 32 milijarde šilinga.

Erste&Steiermärkische banka d.d. Zagreb,
utemeljena je 2000. godine udruživanjem triju uspješnih hrvatskih banaka: Bjelovarskom, Trgovačkom i Čakovečkom bankom i u većinskom je vlasništvu osnivača-dioničara austrijskih banaka Erste Bank AG iz Beča i Steiermärkische Bank AG iz Graza. U Hrvatskoj je jedna od najprofitabilnijih hrvatskih banaka i peta je po veličini. Temeljni joj kapital iznosi 272 milijuna kuna, ima 400 zaposlenika, komitentsku osnovu čini 140.000 građana i oko 6000 pravnih osoba te ima mrežu od 33 poslovnice.

Koje su prednosti Erste obveznoga mirovinskog fonda

To su prije svega karakteristike njegovih osnivača te kompetencije menadžmenta fonda koje jamče sigurnost i budućnost članovima Erste obveznog mirovinskog fonda. Drugo je činjenica da Erste Grupa posluje na komercijalnim osnovama već 183 godine i najveća je banka u Srednjoj Europi s više od 8.000.000 štediša i 2400 poslovnica. Erste Grupa također upravlja nizom od 167 različitih fondova, a u njezinim mirovinskim, uglavnom dobrovoljnim, fondovima u Austriji, Češkoj i Mađarskoj je učlanjeno više od 500.000 zaposlenika. Osim toga, menadžeri Erste grupe posluju na tržištu vrijednosnih papira na svim kontinentima i tako nude optimalan prinos na dio portfelja koji će Erste obvezni mirovinski fond ulagati u strane vrijednosne papire.

Erste obvezni mirovinski fond surađuje s Dalmatinskom, Sisačkom, Istarskom i Dubrovačkom bankom

Sve veće zanimanje za kuću za koju kažu «Tamo gdje je sve po mom» potaknulo je uspostavljanje suradnje između Erste obveznoga mirovinskog fonda i uglednih bankarskih kuća: Dalmatinske banke, Sisačke banke, Istarske banke i Dubrovačke banke. Zajednička je namjera svim sudionicima mirovinske reforme približiti budućim korisnicima Erste obvezni mirovinski fond koji nudi mnogo pozitivnih strana. Sigurnost i tradiciju prije svega! Putem navedene suradnje pružit će se mogućnost svim zainteresiranima da potrebne informacije o Erste obveznom mirovinskom fondu dobiju i u svim navedenim bankama.

Erste obvezni mirovinski fond - sinonim za sigurnost i povjerenje

Na čelu Erste obveznoga mirovinskog fonda je gđa Ana Ivančić, tridesettrogodišnja pravnica, čija je poslovna karijera već deset godina vezana uz suvremeno međunarodno bankarsko poslovanje. Ona kaže:

- Presudnu ulogu u odabiru određenoga obveznog mirovinskog fonda ima jamstvo sigurnosti uloga budućih članova fonda. Naime, Erste obvezni mirovinski fond sa svojim osnivačima i njihovom snagom, ne samo na području Srednje Europe, što znači u Austriji, Češkoj, Slovačkoj, Mađarskoj i Hrvatskoj, nego i na svjetskom financijskom tržištu, svakako može jamčiti svojim budućim članovima sigurnost uloga kao i to da će njihov novac biti pametno ulagan i oplođivan mudrim investicijama.

Naš fond namjerava doprinose članova investirati u obveznice, dionice i druge vrijednosne papire na tržištu kako bi se početni ulog na pojedinom osobnom mirovinskom računu oplodio i uvećao. Koliko, ovisi o našoj spretnosti ulaganja, ali i o kretanjima na tržištu kapitala. Maksimalno ćemo, koliko je zakonski dopušteno, iskoristiti 15% imovine za ulaganje u inozemstvo. U Hrvatskoj ćemo u početku najviše ulagati u državne obveznice, a dalje ovisi o tome kako će se razvijati tržište. Ponuda će rasti s obzirom na to da je potražnja sve veća. Vjerujem također u razvitak korporativnih obveznica. Budući da zakon zabranjuje rizična ulaganja, pokušat ćemo osiguranicima dati prinos u izbalansiranome odnosu s rizikom ulaganja.”

 

 

 

Tehnička podrška

©Copyright    

10-06-2002