ERICSSON
Home Products Services Technologies Support About Ericsson
rul_header_1x55.gif (60 bytes)
Ericsson Nikola Tesla > Podaci o kompaniji > "Komunikacije" > Komunikacije 3 - 2003.
"Komunikacije" t.gif (43 bytes)
"Komunikacije"
t.gif (43 bytes)
t.gif (43 bytes)
Najvažnije teme broja
Sadržaj broja
ZEMLJA*ČOVJEK*OKOLIŠ
t.gif (43 bytes)

Kap po kap…

Voda za budućnost bio je moto Svjetskoga dana voda koji je obilježen 22. ožujka. No, nije to jedina inicijativa kojom se upozorava na ugrožavanje zaliha pitke vode u svijetu: Generalna skupština Ujedinjenih naroda je 2003. godinu proglasila Godinom čiste vode i pozvala sve da svojim primjerom pokažu kako posebnu pozornost posvećuju razumnome korištenju toga obnovljivoga, ali i ograničenoga prirodnog resursa. Ericsson Nikola Tesla pridružuje se toj globalnoj inicijativi te se dokazuje kao sredina koja njeguje pozitivan odnos prema gospodarenju vodom.

…i naša kap

Smanjenje potrošnje vode koje je naša kompanija uspjela postići tijekom zadnje četiri godine kap je u moru vode potrošene u razvijenom svijetu tijekom istoga razdoblja. Međutim, kako se u sklopu akcije Voda za budućnost upozoravalo, svaka kap je važna u čuvanju zaliha pitke vode za buduća pokoljenja pa i ova naša ericssonovska.
Grafički prikaz jasno pokazuje kako smo napredovali u štednji vode. Kap po kap. Kap! Kap! Prestankom rada tehnoloških procesa velikih potrošača, potrošnja vode se ubrzano smanjuje. Buć! Buć! Godine 1999. učinjen je značajan pomak uvođenjem 24-satnoga središnjeg nadzora potrošnje vode i uspostavom brzoga procesa sanacije incidentnih situacija poput nekontroliranoga istjecanja ili prodiranja vode na površinu.
Kap po kap smanjila se potrošnja vode ali, kunu po kunu, smanjili su se u našoj kompaniji i troškovi naknade za potrošenu vodu, naknade za odvodnju te naknade za zaštitu vode od zagađenja.

Žedna stabla

Vratimo se na trenutak u povijest. Prije više od trideset godina, uz kompanijinu ogradu prema Zorkovečkoj ulici, posađen je drvored topola. Vitka stabalca djelovala su vrlo neuvjerljivo kao budući drvored. No, topole su pokazale zavidnu snagu i održivost i izrasle su u prave divove svoje vrste. Grane je čovjek uspio ukrotiti povremenim orezivanjem, dok je korijenje, sakriveno od ljudskih pogleda, vladalo podzemljem i bujalo ovivši se oko cjevovoda, uvukavši se u cijevi, oštetivši njihove stjenke. U tom se trenutku kao glavni junak u priči pojavio središnji nadzor potrošnje vode koji je zabilježio povećano otjecanje na jednome dijelu cjevovoda. Kao što se jasno vidi na grafičkome prikazu, nakon što je žednim topolama onemogućeno da "piju" vodu iz kompanijina vodovodnoga sustava, potrošnja vode uvelike se smanjila:
Kap! Buć! Mjerni uređaji postavljeni na određenim dijelovima vodovodnoga sustava revno bilježe potrošnju vode, a njihovoj evidenciji ne može promaknuti niti jedna kap viška. I ovako čuvamo vodu za budućnost.
Čuvajte ju i vi jer bez nje budućnosti i neće biti.

D. Bačun

 

 

[Središnji nadzor potrošnje vode upozorio je na žedne topole,"kradljivce vode" iz kompanijina vodovodnoga sustava

Tehnička podrška

©Copyright    

04-04-2003