ERICSSON
Home Products Services Technologies Support About Ericsson
rul_header_1x55.gif (60 bytes)
Ericsson Nikola Tesla > Podaci o kompaniji > "Komunikacije" > Komunikacije 03/2004.
"Komunikacije" t.gif (43 bytes)
"Komunikacije"
t.gif (43 bytes)
t.gif (43 bytes)
Najvažnije teme broja
Sadržaj broja
Snaga dobre ideje
t.gif (43 bytes)


Upravljanje inovacijama u ETK Institutu za telekomunikacije

U okrilju ETK Instituta za telekomunikacije (ETK/D), pored osnovnih istraživačko-razvojnih aktivnosti, aktivno djeluje i Inovacijska grupa u sklopu jedinice za Nove programe. Inovacijska grupa surađuje i s ETK Centrom za komunikacijska rješenja, usluge, logistiku i e-sustave (ETK/O). Riječ je, dakle, o međusektorskoj skupini stručnjaka koja djeluje na području aktivnoga upravljanja inovacijama.

Inovacijska grupa prikuplja ideje od zaposlenika, ocjenjuje inovativnosti i vrijednosti ideja te predlaže daljnje akcija za svaku pojedinačnu ideju. Odluke Inovacijske grupe potvrđuje tijelo sastavljeno od rukovoditelja iz ETK/D i e-sustava. U sastavu Inovacijske grupe djeluju Krešimir Brebrić, Predrag Pavić, Ivica Ćubić, Robert Alivojvodić, Lea Skorin-Kapov, Mislav Marović, Veselin Režić, Mario Štefanec, Zoran Kokolj i Neven Bandalović (iz ETK/D) te Alan Dostal i Ivan Lupić (iz ETK/O).

Sve počinje inovacijskim prijedlogom

Rad Inovacijske grupe počinje nakon predaje ideje (inovacijskog prijedloga) putem jednostavne WEB forme i njenoga pohranjivanja u bazu podataka. Inovacijska grupa tada istražuje originalnost inovacije te procjenjuje primjenjivost ideje na poslovanje naše kompanije. Daljnje akcije odnose se na realizaciju određenoga broja identificiranih ideja i inovacijskih prijedloga. Cilj je da dobre ideje i inovacije vezane uz poboljšanje poslovanja što prije zažive u svakodnevnom radu, dok bi kvalitetne ideje vezane za tehnološke inovacije ili napredne usluge trebale čim prije dobiti svoje mjesto u istraživačkim aktivnostima ETK Instituta za telekomunikacije, npr. kroz izgradnju prototipa. Određeni broj ideja već je našao svoje mjesto u istraživačkim aktivnostima ETK/D, te su dovedene do razine prototipa - čime se može nastupiti prema internim Ericssonovim prototip natječajima (npr. DCND Prototyping Competition) ili drugim zainteresiranim stranama.
Zbog širokog područja ideja i inovacijskih prijedloga, Inovacijska grupa kontaktira s raznim organizacijama unutar ETK Instituta za telekomunikacije, s jedinicom ETK Razvoj poslovanja (ETK/SI) te s ključnim kupcima. Tako se dolazi do informacija o primjenjivosti inovacija na poslovanje kompanije, o poslovnoj isplativosti te o tržišnim uvjetima. Također, dogovoreno je i održavanje povremenih inovacijskih foruma s ključnim kupcima radi diskusije o našim idejama i njihovim potrebama.

Inovativna okolina

Trenutačno, u bazi inovacija postoji oko 300 inovacijskih prijedloga, što je izvrstan rezultat, uzevši u obzir visoko opterećenje ljudi svakodnevnim poslovnim obvezama. Ovi izvrsni rezultati prezentiraju naš istraživačko-razvojni centar i našu kompaniju kao inovativnu okolinu - organizaciju s kulturom inovativnosti. Kako bi se još više potaknulo stvaralaštvo i motiviralo zaposlenike za predlaganje inovacija, na snazi je kompanijska odluka o nagrađivanju inovativnosti - počevši od simboličnih nagrada za svaki inovacijski prijedlog, preko financijskih nagrada za inovacijska rješenja koja su primjenjiva na poslovanje kompanije do značajnih nagrada vezanih uz patentiranje inovacije.
Jedan od važnih segmenata inovativnosti, svakako je i zaštita intelektualnog vlasništva na domaćem i na svjetskom tržištu. Inovacijska grupa prikuplja patentne prijave, te služi kao sučelje prema Državnom zavodu za intelektualno vlasništvo Republike Hrvatske te preko Ericssonovoga ureda za licenciranje i razvoj patenata (LPD) prema međunarodnim tijelima za zaštitu intelektualnog vlasništva. Zaposlenici našega Instituta do sada su predali ukupno devet patentnih prijava (na hrvatskom, europskom, američkom i svjetskom patentnom uredu), a s obzirom da postupak ispitivanja inovacije i dodjele patenta traje oko dvije godine tek je za jednu od tih prijava završio postupak dodjeljivanja patentnih prava (na europskom patentnom uredu, patent broj EP1306754 - "Device and method for software maintenance").
Inovacijska grupa u 2004. nastavlja s radom, uz plan da se ubrza postupak realizacije ideja.

N. Bandalović

 

 

[Tko ima dobru ideju? Scena s interne dodjele priznanja za inovativni rad.]

Tehnička podrška

©Copyright    

29-03-2004