ERICSSON
Home Products Services Technologies Support About Ericsson
rul_header_1x55.gif (60 bytes)
Ericsson Nikola Tesla > Podaci o kompaniji > "Komunikacije" > Komunikacije 03/2004.
"Komunikacije" t.gif (43 bytes)
"Komunikacije"
t.gif (43 bytes)
t.gif (43 bytes)
Najvažnije teme broja
Sadržaj broja
Nema toga što zajedno ne možemo
t.gif (43 bytes)


Spiritus movens

Projektna organizacija neminovnost je suvremenih telekomunikacija budući da samo timovi stručnjaka mogu ostvariti sve složenije poslove na tom području. Dokaz da dobro usuglašen tim koji predano radi kako bi ostvario zajednički cilj može ono o čemu pojedinac, ma kako stručan bio, može samo sanjati je i zajednički rad stručnjaka Instituta za telekomunikacije Ericssona Nikole Tesle iz Zagreba i Splita na projektu Wireline 3.1 (WLn3.1).

Voditelj projekta Marijan Tenodi, objašnjava o čemu se u sklopu projekta Wireline 3.1 (WLn3.1) radi:

"Wireline 3.1 (WLn3.1) projekt je druga faza krovnoga Engine Integral3.0(EIN3.0) projekta koji se koordinira iz Stockholma. Njegov je glavni cilj uvođenje rješenja utemeljenih na Internet protokolu u AXE sustave. Projekt je iniciralo, između ostaloga, i potpisivanje ugovora s američkim kupcem MCI u sklopu kojega je dogovorena implementacija sljedećih funkcija u AXE: SIP Inter-working to VoIP, SIP/SIP-T interworking te H.323 protokol. Zbog stručnih kompetencija i dosadašnjih rezultata u preciznosti i kvaliteti isporučenih proizvoda glavnina razvoja na ovim funkcijama dodijeljena je našem Institutu za telekomunikacije. Rok za isporuku implementiranih i testiranih funkcija je kraj srpnja ove godine. Riječ je o izuzetno zahtjevnom projektu koji, dakle, treba napraviti u vrlo kratkom vremenu. Spomenimo i to kako će na projektu u konačnici sudjelovati preko 100 ljudi iz Instituta, iz Zagreba i iz Splita.
Za ovako zahtjevan projekt trebalo je oformiti kohezivne timove s jasnim ciljevima i planovima rada koji međusobno vrlo usko surađuju. Timski rad koji je nezaobilazna forma u realizaciji takvoga posla već se uvriježio u Institutu, ali smo za ovaj projekt napraviti dodatni iskorak u organizaciji i planiranju ciljeva i zadataka za svakoga člana projekta. Odlučili smo napustiti tradicionalni način postavljanja projekata, baziran na područjima odgovornosti za produkte, te oformiti dva tima sastavljena od stručnjaka iz Splita i Zagreba koji imaju znanja o produktima iz svih područja uključenih u projekt. Neke od uloga kao što su kontrola kvalitete, koordinacije testiranja i projektne administracije objedinjene su, čime su se postigle značajne uštede. Takva organizacija timova se za sada pokazala vrlo uspješnom i svojevrsna je garancija uspjeha projekta."

Više detalja o složenom poslu

Vlatko Bolt, član je stručnoga tima koji realizira Wireline 3.1 projekt. On iznosi više detalja o poslu koji se našao pred stručnjacima našega Instituta:
"Implementacijom SIP (uključujući SIP-T) i H.323 protokola u AXE sustav Ericsson će podržavati rješenja za prijenos govora putem Internet protokola i time će kompletirati svoje softswitch rješenje za telefoniju temeljenu na paketnom prijenosu govora. To je, ujedno, i prilika za ugovaranje novih značajnih poslova s operatorima, povećanje svojega tržišnoga udjela i osiguranje vodeće pozicije na svjetskom tržištu. Trendovi na svjetskom tržištu pokazuju da će paketni prijenos govora preuzeti najveći dio budućeg rasta u području telekomunikacijskih mreža i sustava. Mnogi operatori su objavili svoje planove za odabir IP temeljenih mreža kao tehnologije sljedeće generacije u njihovim mrežama, a i standardizacija mreža ide u tom smjeru. Operatorima s postojećom AXE10 bazom, uvođenje Internet protokola omogućit će fleksibilnu i efikasnu migraciju prema višeuslužnim mrežama utemeljenim na paketnom transportu."

Slijede karakteristični komentari članova projektnoga tima iz kojih se može nazrijeti na koji način teče realizacija ovoga složenoga posla:

Veselin Rezić: Strah od novoga pobjeđujemo znanjem
Već niz godina radim u ETK Institutu te sam kontinuirano suočen s novinama - novim protokolima, novim analizama, novim poslovima - te ih uvijek dočekam kao dobrodošlu promjenu, ali i kao šok. Tako sam dočekao i Wln 3.1 projekt - kao novu veliku borbu u kojoj se treba iznova dokazati. Naravno, tu je i naš novi strah. Hoćemo li uspjeti? Hoćemo, ne samo jer moramo, već i jer smo uistinu dobri znalci struke koji će, međusobno se pomažući, postići da se svaki djelić posla napravi što je moguće bolje kako bi kupci dobili proizvod iznad njihovih očekivanja. Znamo da neće biti lako, no znamo i to da Wln 3.1 tim to može napraviti."

Ante Ugrina: Sami stvaramo svoju budućnost
U vremenu kada zahtjevi operatora postaju sve složeniji, projekti puni izazova, poput WLn3.1 projekta, u kojima se srećemo s nizom potpuno novih stvari, postali su naša svakodnevica. Stoga je izrazito važno da svi sudionici takvoga projekta djeluju kao složna i dobro uhodana cjelina, a glavni preduvjet za to je, naravno, timski rad. Uz njega preduvjet za uspjeh je i spremnost za suočavanje s novim izazovima te preuzimanje odgovornosti. Time se jedino možemo izdići iznad prosjeka, a to je nužno budući da je očito kako u današnjim vremenima prosjek ne pobjeđuje. Budućnost ovog projekta pripada onima koji će znati iskoristiti priliku."

Hrvoje Hadžić: Važno je kolanje informacija u timu
Kako bi ostali konkurentni na tržištu danas moramo maksimalno skratiti vrijeme za dizajniranje i isporuku produkata. U takvim uvjetima do posebnog izražaja dolazi timski rad. Vjerujem kako će i bliska suradnja dizajnera iz ranih faza razvoja WLn3.1 projekta pa sve do testera donijeti dobar cjelokupni ishod. Iako je realizacija projekta tek započela, već se sada mogu vidjeti sjajni rezultati koji ukazuju na važnost timskog rada i potrebu za njegovim daljnjim integriranjem u svim fazama dizajna. Možemo reći da je inkrementalni pristup projektima, koji se slikovito može opisati kao 'prvo ja pa onda ti' pristup, zastario. Danas smo svi kotačići golemog mehanizma u kojemu svatko ima djelić informacije važne za cjelinu.

Željko Solari-Štambuk: Važne odluke lakše je donositi zajedno
Projekt WLn3.1 je do sada najzahtjevniji projekt na kojem sam radio i s tehničkoga stajališta i kada je riječ o roku. Uvođenje SIP i H.323 protokola na AXE platformu u samo nekoliko mjeseci zahtjeva brže, a opet argumentirane i kvalitetne odluke. Kada se suočite s ovakvim izazovom u kratkom vremenskom periodu, brzo osjetite potrebu za nečim što se ne može definirati na papiru, nečim što se ne može standardizirati kao proces. Riječ je, naravno, o predanom timskom radu. Izazov je velik, ali kad se male glave i ruke slože, ne i nesavladiv. Uz podršku kolega sve je moguće. Članovi WLn3.1 projekta iz Zagreba i Splita toga su svjesni pa se drže one mušketirske: "Svi za jednoga, jedan za sve."

 

 

[Split]

Udruživši snage Zagrepčani i Splićani iz ETK Instituta za telekomunikacije vjeruju u uspješnu realizaciju WLn3.1 projekta. Na slikama je dio stručnjaka koji sudjeluju u ranim fazama projekta.

[Zagreb]

Tehnička podrška

©Copyright    

29-03-2004