ERICSSON
Home Products Services Technologies Support About Ericsson
rul_header_1x55.gif (60 bytes)
Ericsson Nikola Tesla > Podaci o kompaniji > "Komunikacije" > Komunikacije 5 - 2003.
"Komunikacije" t.gif (43 bytes)
"Komunikacije"
t.gif (43 bytes)
t.gif (43 bytes)
Najvažnije teme broja
Sadržaj broja
3G vizija - korak bliže
t.gif (43 bytes)

VIPNet uz podršku Ericssona Nikole Tesle predstavio prvu probnu UMTS mrežu

Nakon što su VIPnet i Ericsson Nikola Tesla još 2001. najavili novu komunikacijsku budućnost kada je u našoj kompaniji upriličena demonstracija prvoga UMTS poziva u Hrvatskoj, na prezentaciji održanoj 7. svibnja ove godine u VIPNetovim prostorijama na Iblerovom trgu učinjen je novi korak prema 3G viziji. Naš prvi privatni domaći mobilni operator je putem probne mreže treće generacije mobilnih komunikacija utemeljene na Ericssonovoj opremi i rješenjima uspostavio vezu s drugom lokacijom u gradu, preciznije s Trgom bana Josipa Jelačića s kojega se javila Gordana Kovačević, potpredsjednica Ericssona Nikole Tesle, te s četiri najveća hrvatska grada iz kojih su se slikom i tonom javili Sandra Bagarić, Goran Ivanišević i novinar Robert Ferlin. U nastavku događanja ostvaren je i prvi UMTS međunarodni poziv: iz Beča se javio Boris Nemšić, predsjednik Uprave Mobilkom Austria.

Pozivima prema Zagrebu, Rijeci, Osijeku, Splitu i Beču VIPnet je predstavio prvu probnu UMTS mrežu u Hrvatskoj, razvijenu i postavljenu u suradnji s Ericssonom Nikolom Teslom. Toj prezentaciji su uz predstavnike medija prisustvovali i ugledni hrvatski stručnjaci u telekomunikacijama i gospodarstvenici među kojima je bio i predsjednik naše kompanije, Åke Enell u pratnji Milivoja Pejkovića, KAM-a VIPNet koji je nakon prezentacije istaknuo:
"Iznimno sam zadovoljan tijekom i uspjehom ove prezentacije, koja je na najbolji mogući način afirmirala partnerski odnos koji su VIPNet i Ericsson gajili od samog početka suradnje. Bilo je dosta sumnji kada smo pred pola godine u našem KAM-u zajedno s kolegama iz Usluga, kojima i ovom prilikom zahvaljujem na izvrsnoj suradnji, odlučili zajednički investirati u ovaj 'trial' . Pokazalo se, ne prvi put, da uz poznati ETK duh zajedništva nema nesavladivih prepreka. Kada se tom timu pridružio i s njim se integrirao VIPNetov tim, dobili smo ovakav izvanredni rezultat. Pred nama su sada novi izazovi, integracija nove funkcionalnosti i novih sadržaja u ovaj projekt s ciljem što efikasnijeg i bezbolnijeg uvođenja treće generacije mobilnih komunikacija u Hrvatsku. Stručni kadrovi okupljeni oko ovoga projekta najbolja su garancija da ćemo u tome uspjeti."

Josef Vinatzer, predsjednik Uprave VIPneta, ovako je komentirao novi VIPNetov i Ericssonov zajednički korak prema budućnosti koju će obilježavati komunikacije treće generacije:
"Predstavljanjem prve probne UMTS mreže VIPnet nudi pogled u budućnost. Prije nego što su zemlje Europske unije pokrenule 3G mreže, VIPnet je prezentirao UMTS tehnologiju u Hrvatskoj. To je ujedno i važan iskorak u približavanju Hrvatske europskim i svjetskim trendovima. VIPnet želi omogućiti primjenu najnovijih telekomunikacijskih tehnologija u svakodnevnom životu hrvatskih građana, ali i pridonijeti pozicioniranju Hrvatske kao zemlje koja se putem uvođenja najnovijih tehnoloških inovacija kreće u korak sa zemljama Europske unije."

3G budućnost kuca na vrata

Budući da se očekuje skoro raspisivanje natječaja za UMTS koncesiju, VIPnet se uz podršku naše kompanije kao dobavljača opreme i usluga nastoji predstaviti kao operator koji ostaje dosljedan imidžu inovatora na tržištu mobilnih komunikacija. To je dokazano i nedavnom promocijom najnovijih komunikacijskih mogućnosti koje će uskoro određivati stil našega života. U sklopu prezentacije demonstriran je i prijenos podataka brzinom od 384Kb/sec te korištenje novih UMTS aplikacija koje će korisnicima u cijelom svijetu, pa i u Hrvatskoj, osim glasovne komunikacije omogućiti dostup informacijama u realnom vremenu te "živim slikama" kao što su video streaming i videofonija. Na današnjoj prezentaciji pokazano je i kako se u samo nekoliko sekundi može provjeriti stanje u prometu, saznati vremenska prognoza ili sportski rezultati.

Alen Ludaš, Business Manager u KAM-u VIPNet, zadužen je za marketinške i prodajne aktivnosti vezane uz UMTS:
"Još jednom se potvrđuje opravdanost ulaganja u zajedničke projekte 'field triala' novih tehnologija. Vrlo dobra, otvorena i stručna suradnja VIPNeta i ETK izgrađena kroz dosadašnje projekte, omogućila je da se UMTS pokusni sustav u tek nešto više od tri mjeseca instalira i integrira u VIPNetovu mrežu. Istovremeno, kvalitetnim signalom trebalo je pokriti odabrane lokacije u četiri najveća hrvatska grada, a zatim optimiziranjem i podešavanjem sustava, UMTS funkcionalnost dignuti na praktički komercijalnu razinu performansi i stabilnosti rada. Ne smijemo zaboraviti da je iz naše probne mreže uspostavljen potpuno funkcionalan internacionalni video poziv, te da su na prezentaciji korišteni video-terminali različitih proizvođača. To su postignuća kojima se ne mogu pohvaliti ni neki operatori s komercijalno dostupnim UMTS mrežama" zaključuje Ludaš i dodaje:
"Još jednom zahvaljujem cijelom ETK timu, a posebno kolegama iz VIPNeta na čelu s Mladenom Pejkovićem i Rupertom Burgsteinerom, voditeljima projekta te Tonijem Puljkom koji je koordinirao sve tehničke aktivnosti tijekom priprema i same prezentacije."

Ericsson Nikola Tesla spominjao se tijekom prezentacije više puta kao pouzdani i kvalitetni partner u izgradnji nove komunikacijske budućnosti u našoj zemlji.
Gordana Kovačević, potpredsjednica Ericssona Nikole Tesle, uz čestitke našem poslovnom partneru, VIPNetu, u svom je javljanju istakla kako je iznimno ponosna na činjenicu da su i stručnjaci naše kompanije sudjelovali u ovoj uspješnoj demonstraciji najnovijih komunikacijskih mogućnosti tako dokazavši da su spremni za UMTS budućnost:
"Sigurna sam da će mi UMTS biti od velike pomoći i u poslovnom i u privatnom životu, pa stoga želim biti, ako ne prva, a onda među prvim pretplatnicima u Hrvatskoj," rekla je Gordana Kovačević.

UMTS tim Ericssona Nikole Tesle

Tko su stručnjaci naše kompanije koji su pripremili sve kako bi hrvatska javnost barem na tren zavirila u 3G budućnost? Oni rade u Centru za komunikacijska rješenja, usluge i logistiku, a evo i njihovih razmišljanja:

Davor Galić, Customer Project Manager, bio je jedan od trojice naših stručnjaka koji su planirali i koordinirali događanja vezana uz UMTS prezentaciju:

"Prikazana UMTS funkcionalnost bila je odlična demonstracija suradnje između VIPneta i Ericssona koja je bila uspostavljena na svim razinama, tako da sam nakon definicije ciljeva koji su se trebali ostvariti imao osjećaj pripadnosti isključivo dotičnim ciljevima i nisam bio opterećen drugim problemima, specifičnim za odnose između operatora i isporučitelja opreme i usluga. Pravodobne procjene ETK menadžmenta, razvoj kompetencija i sudjelovanje u realizaciji Ericssonovih UMTS projekata kao što je Mobilkom UMTS Austria čimbenici su koji su našu kompaniju osposobili da našim partnerima ponudi na jednom mjestu sve što je potrebno za realizaciju 3G evolucijskog koraka. Puštanje u rad eksperimentalne UMTS mreže je najbolja potvrda za to."

Dean Dech, Customer Project Manager, slaže s ovim Davorovim zaključkom:

"Uspješna prezentacija 3G funkcionalnosti u VIPNetu, rezultat je višemjesečnog predanog i stručnog rada cijelog "UMTS tima" i suradnje s VIPNetom. Pripreme su počele još u prosincu prošle godine dovođenjem Trial sustava u Hrvatsku. Bilo je to svega pet mjeseci nakon početka komercijalnoga rada prve UMTS mreže u svijetu -one u Japanu. Eto, UMTS je zakucao i na naša vrata. Moramo biti svjesni veličine ovog događaja koji nas uvodi u novo razdoblje komuniciranja. Od same prezentacije, možda je ipak važnije da smo još jednom potvrdili dobar partnerski odnos Ericssona i VIPNeta koji će, nadamo se, rezultirati daljnjom suradnjom na ovom uistinu atraktivnom području telekomunikacija."

Na to Igor Polić, odgovoran za tehničku realizaciju projekta, dodaje:

"Uloga tehničkog koordinatora UMTS demonstracije bila je veoma odgovorna. Da bi demonstracija uspjela, bilo je potrebno učiniti mnogo priprema i uvježbavanja svakog dijela prezentacije. Održali smo četiri generalne probe u posljednja dva dana prije prezentacije. Navest ću samo neke od naših komunikacijskih 'vratolomija': video pozivi između gradova, video streaming sa Žitnjaka, streaming sa Vukovarske, streaming sa Cvjetnog trga, dual player igrice… I sve to posložiti bez greške u koracima i bez ispada sustava! Gotovo nemoguć zadatak. Na koncu sve se odigralo kako je trebalo, prvenstveno zahvaljujući dobroj suradnji svih sudionika iz naše kompanije te vrlo dobroj suradnji s kolegama iz VIPNET-a."

Dejan Posavec uvjeren je da je medijski odjek događanja potvrdio njegov značaj:

"VIP UMTS Event bio je samo 'točka na i' prve faze višemjesečnog procesa instalacije i testiranja UMTS mreže. Moja uloga u ovom projektu je instalacija i održavanje uslužnoga LAN dijela, a to konkretno znači bavljenje korisničkim aplikacijama: lokacijske, sportske, financijske, multimedijalne, muzičke.
Tijekom same prezentacije bio sam zadužen za paketske pozive, od tehničke podrške do samog prezentiranja, ne samo spomenutih aplikacija, već i pri brzini downloada od 384 kbit/s, video nadzora i streaminga. Mislim da je fantastično biti u dodiru s tehnologijom o kojoj mnogi samo čitaju, istodobno razvijajući svoje kompetencije na izuzetno zanimljiv način."

Nataša Ilijašević i Smiljan Pilipović brinuli su o UMTS/RAN optimizaciji. Nataša komentira:

"Moja uloga u VIPNetovoj UMTS prezentaciji dala bi se u najkraćim crtama opisati kao - tehnička podrška. Naime, tijekom priprema za prezentaciju, vrlo se često znalo dogoditi da se poziv iz nekih razloga ne može ostvariti. Ukoliko je problem bio povezan sa zračnim sučeljem, moj je zadatak bio locirati izvor problema i probati ga riješiti. Sustav je nov, još uvijek je mnogo nepoznanica, tako da se posao ponekad sastojao u pogađanju što se moglo dogoditi, sve dok se greška ne bi ispravila. Isto tako, ukoliko je netko od kolega iz VIPNeta imao pitanje vezano uz UMTS zračno sučelje ili uz tijek pokretanja nekih od komercijalnih UMTS mreža u svijetu, izašli smo im u susret s najnovijim informacijama s terena."

Miodrag Božinović bio je odgovoran za komutirane pozive:

"Samom događanju prethodile su softverske i hardverske pripreme tima stalno zaduženoga za UMTS kontejner koji se nalazi na zagrebačkom Žitnjaku. Kao član toga uspješnog tima imao sam zaduženja vezana uz Core dio cijelog sustava, odnosno, nesmetano omogućavanje komutiranih poziva (glasovna i video telefonija) unutar same UMTS mreže, prema GSM VIP-u, ali i u međunarodnoj mreži budući da je trebalo ostvariti poziv prema Austriji. Uspješno obavljena prezentacija, ali i više od nje - sam projekt UMTS kontejnera - izvrsno su poslužili za stjecanje i usavršavanje kompetencija u 3G području. U ovom trenutku je svima u telekomunikacijama apsolutno jasno što UMTS znači te da su samo kompetentni ljudi kadri nositi se s izazovima komunikacijske budućnosti."

Vedran Sinković bio je odgovoran za radio pristup, a on naglašava iznimnu važnost događanja:

"Po prvi put su u Hrvatskoj, za medije, prezentirane stvarne mogućnosti UMTS-a i što je još bitnije - prezentacija je relizirana putem Ericssonove probne mreže. Dio te mreže je i tzv. UTRAN (radio dio) koji čine RNC i bazne stanice. Kao što je poznato, radio dio je dobio novu cello platformu koja je zasnovana na drugačijim principima (ATM,unix...) od dosadašnje AXE platforme. Svi novi proizvodi, pa tako i cello platforma, prolaze kroz rane faze uz određeno 'pripitomljavanje'. Mislim da smo mi u tome, u sklopu ove prezentacije, većim djelom i uspjeli. Sada okrećemo stranicu novim izazovima kojih će svakako biti s obzirom da se vrata 3G svijeta tek otvaraju."

Odgovornost za paketni promet te integraciju i održavanje čvorova bila je zadaća Dubravka Priselca. On kaže:

"Prikaz rada Ericssonove UMTS mreže u suradnji s kupcem koji će uskoro biti pred odlukom o izboru UMTS opreme najbolji je način za demonstriranje vlastitih kompetencija i potencijala vezanih za tu novu tehnologiju koja će obilježiti komunikacije budućnosti. Bio je to uspjeli marketinškog potez, ali i prilika za stjecanje kompetencija na "živoj" maketi. To se ne odnosi samo na stručnjake iz naše kompanije, nego i kolege iz VIPNeta."

U događanju su sudjelovali i Saša Vučinić, Ivan Graovac, Goran Weber i Marin Guina u svojstvu tehničke podrške za UTRAN dio te su pomogli pri odabiru lokacija za prikaz kvalitetnog video i govornog poziva iz Rijeke (Saša), Splita (Ivan), Osijeka (Marin) i Zagreba (Goran).

"S obzirom na naše jednogodišnje iskustvo na UMTS projektu u Švedskoj, realizacija ovoga projekta je odrađena profesionalno i bez većih problema. Smatramo ovu uspjelu prezentaciju dobrim početkom Ericssonovoga probijanja i na hrvatsko 3G tržište", konstatira Saša.

Karmen Pleše i Josip Toth sudjelovali su u pripremi onoga dijela projekta čija prezentacija tek predstoji. Karmen još jednom potvrđuje izvanredne dojmove svojih kolega iz tima:

"Integracija CNOSS-a i RANOS-a spada u rad i održavanje sustava, dakle to je faza koja će tek uslijediti. Međutim, kao dio UMTS kontejner tima iznimno sam zadovoljna uspješno izvedenom prezentacijom. Mislim da smo napravili veliki iskorak prema 3G svijetu, a istovremeno i kao ETK pokazali da imamo stručnjake sposobne suočiti se s novim izazovima koje nam donosi budućnost."

J. Lončar

 

 

[Ake Enell, predsjednik Ericssona Nikole Tesle i Milivoj Pejković, KAM VIPNet pozorno prate prezentaciju UMTS komunikacijskih mogućnosti.]

[Gordana Kovačević, potpredsjednica Ericssona Nikole Tesle, javila se s Trga bana Josipa Jelačića i čestitala VIPNetovom i ETK stručnom timu.]

[UMTS kontejner stiže na Žitnjak]

[UMTS tim Ericssona Nikole Tesle]

Tehnička podrška

©Copyright    

03-06-2003