ERICSSON
Home Products Services Technologies Support About Ericsson
rul_header_1x55.gif (60 bytes)
Ericsson Nikola Tesla > Podaci o kompaniji > "Komunikacije" > Komunikacije 5 - 2003.
"Komunikacije" t.gif (43 bytes)
"Komunikacije"
t.gif (43 bytes)
t.gif (43 bytes)
Najvažnije teme broja
Sadržaj broja
Kompetencije za svjetski iskorak
t.gif (43 bytes)

Stručnjaci ETK u Ericssonovim UMTS projektima

Ericsson Nikola Tesla kontinuirano ulaže u razvoj kompetencija okrenutih budućnosti te u opremu neophodnu za stjecanje dodatnih znanja za treću generaciju mobilnih sustava. Deseci stručnjaka naše kompanije već više od dvije godine sudjeluju u Ericssonovim projektima uvođenja 3G od Europe do Japana. Imamo i novu UMTS opremu koja služi za ispitivanje funkcionalnosti Ericssonove WCDMA opreme i prikazivanje mogućnosti 3G sustava. Spremni smo svoje bogato praktično iskustvo i kompetencije za 3G primijeniti u novim UMTS projektima u svijetu kao i u Hrvatskoj. Dokaz tome je i nedavna prezentacija VIPneta na kojoj su ostvareni prvi međunarodni i više nacionalnih UMTS poziva temeljenih na Ericssonovoj tehnologiji i znanju naših stručnjaka.
Sve to pridonosi jačanju pozicije naše kompanije unutar korporacije Ericsson i dobivanju novih odgovornosti.

Stručnjaci Centra za komunikacijska rješenja i podršku prodaji

U razgovoru s Igorom Poljanšekom, menadžerom odjela Mobilnih mreža (Mobile Networks) iz Centra za komunikacijska rješenja i podršku prodaji (ETK/ON) saznajemo konkretne podatke. Od samoga početka uvođenja treće generacije mobilne telefonije u svijetu, dakle, u zadnje dvije godine, naši su brojni stručnjaci sudjelovali u mnogim Ericssonovim 3G projektima. Budući da Ericsson u tome području drži 40% svih postojećih ugovora, naši su stručnjaci radili za operatore iz više zemalja i to u Austriji, Italiji, Grčkoj, Sloveniji, Švedskoj i Japanu. Za sada u svijetu postoji sedam komercijalnih mreža treće generacije mobilne telefonije (J-Phone/Japan, Mobilkom Austria te operator "3" (Hutchinson) u Italiji, Australiji, Velikoj Britaniji, Švedskoj i Austriji), dok su drugi projekti u fazi razvoja.
Pozivi iz Ericssona za sudjelovanje naših stručnjaka u projektima treće generacije mobilnih sustava stižu i dalje. Ove godine više inženjera iz Centra za komunikacijska rješenja i podršku prodaji sudjeluje u tri Ericssonova UMTS projekta na aktivnostima optimizacije radijskoga dijela WCDMA mreže (Initial WCDMA RAN Tuning):

  • u okviru Ericssonova projekta za Mobilkom Austria, od veljače do kraja ove godine, sudjelovat će Boris Gašpić, Goran Jandras, Nataša Ilijašević i Smiljan Pilipović
  • tijekom puštanja prve komercijalne UMTS mreže u Europi za operatera "3" (Hutchinson) u Italiji, od veljače do ožujka ove godine, sudjelovala je Nataša Ilijašević
  • u projektu, čiji je službeni naziv "Big Bang Project", za operatora J-Phone iz Japana, radit će Davor Grgurević, Dražen Jarnjak, Mario Družijanić i Tomislav Blajić. Oni će, sudjelujući u ovome Ericssonovu projektu, u Japanu provesti više od pola godine i to od svibnja do početka studenoga 2003.

Naši stručnjaci također sudjeluju i na projektima za dizajniranje sustava za nadzor i upravljanje UMTS mreža. Jedan od njih je i Saša Barišić koji za Ericsson iz Grčke, od travnja do srpnja, radi kao Solution Manager za operatore Cosmote, Vodafone i Q-Telecom.

Stručnjaci iz Usluga

U razgovoru sa Sašom Vojvodićem, zamjenikom menadžera Usluga (ETK/OS), saznajemo da se ova organizacijska jedinica na vrijeme organizirala tako da je definirala stručnjake za pojedina područja u UMTS mreži kao što su prijenos paketima, prijenos komutacijom kanala, Media Gateway, transportne mreže i sl.
Tako je Davor Koletić dobio odgovornost za MSC, Goran Rajić i Vedran Sinković za radio područje (RNC), Mario Ravić za područje paketskoga prijenosa (GSN) i Tihomir Zoraja za područje upravljanja mrežom (CN-OSS, RANOS).
Navedene stručnjake, zajedno s Davorom Galićem (Project Managerom), angažirao je Ericsson iz Austrije kao lidere za integraciju sustava i to odmah na startu UMTS projekta za operatora Mobilkom Austria. O zadovoljstvu kupca suradnjom s ovim timom svjedoči činjenica da je njihov rad na projektu, planiran samo na tri mjeseca, produžen na više od dvije godine. Ovaj je tim, na čelu s Davorom Galićem, dokazavši se svojim kompetencijama, kvalitetom i predanosti poslu, širom otvorio vrata angažmanu stručnjaka ETK na drugim Ericssonovim UMTS projektima.
Početkom prošle, 2002. godine, Goran Svalina i Branko Obradov, stručnjaci organizacijske cjeline Usluge, zajedno su s kolegama iz Ericssona Poljska (EPO), pripremili i održali vrlo uspješnu integraciju i prezentaciju UMTS sustava za važnoga kupca u Rusiji (Moskva).
U projektu UMTS za operatora Mobitel Slovenija također je angažiran stručni tim iz ETK/OS. Dubravko Priselac, Boris Jukić, Branko Obradov i Hrvoje Bolfek radili su na području izgradnje infrastrukture za paketski prijenos, a Goran Rajić, koji će dugoročno biti angažiran na ovome projektu, obavlja konzultantske poslove oko radio dijela UMTS mreže.
Kako saznajemo od Saše Vojvodića, ovih dana dogovoren je i angažman naših stručnjaka Branka Obradova i Hrvoja Bolfeka na UMTS projektu u Italiji.

Ako govorimo o području integracije RBS-a i RNC-a te podršci važno je napomenuti da su naši inženjeri još u proljeće 2002., bili angažirani i u projektu UMTS za Telia/Tele 2 u Švedskoj. Riječ je o Ivanu Graovcu, Mariu Gunjini, Mladenu Peternacu, Saši Vučiniću, Goranu Weberu, Davoru Duspari, Josipu Horvatiću, Tomislavu Pavloviću i Branku Halužanu, od kojih zadnja dvojica i dalje rade na tome projektu u Švedskoj.
Na istim poslovima u projektu UMTS-a za Mobilkom Austria bili su angažirani Damir Glavičić, Vlado Zadravec, a povremeno i Miljenko Plešnik te Branko Halužan).
Ericsson je također angažirao Miljenka Plešnika i Gorana Webera koji su radili na prvim pokusnim baznim stanicama za UMTS mreže za potrebe dvaju operatora u Njemačkoj.

Kompetencije i praktično iskustvo stručnjaka ETK stečeno u spomenutim Ericssonovim UMTS projektima u svijetu došlo je do punoga izražaja tijekom pokusnoga rada UMTS sustava instaliranoga i integriranoga u VIPnetovu mrežu. O prezentaciji VIPnetova iskoraka prema 3G viziji objavljujemo poseban članak u ovome broju Komunikacija (str.12-13), a tom se prilikom razgovaralo sa svim članovima stručnoga tima koji je sudjelovao u ovome projektu.

Može se zaključiti da dragocjeno iskustvo koje su stekli sudjelujući u spomenutim projektima stavlja stručnjake naše kompanije u red onih malobrojnih, i to ne samo u Ericssonu već i na globalnoj razini, koji imaju kompetencije za potpuno novo područje za koje se, s pravom, može reći da predstavlja svjetski iskorak. Što se tiče Hrvatske, čeka se samo zeleno svjetlo nadležnih državnih institucija, jer kompetencije za implementaciju 3G-a u zemlji već postoje.

D. Kobsa

 

 

 

Tehnička podrška

©Copyright    

10-06-2003