ERICSSON
Home Products Services Technologies Support About Ericsson
rul_header_1x55.gif (60 bytes)
Ericsson Nikola Tesla > Podaci o kompaniji > "Komunikacije" > Komunikacije 6/7 - 2002.
"Komunikacije" t.gif (43 bytes)
"Komunikacije"
t.gif (43 bytes)
t.gif (43 bytes)
Najvažnije teme broja
Sadržaj broja
Matematičarka u telekomunikacijskim vodama
t.gif (43 bytes)
Moj recept za zadovoljstvo poslom


Premda su telekomunikacije područje kojim se, barem kod nas, bave uglavnom inženjeri elektrotehnike, ima i iznimaka. Branka Fistrić, koja u Ericssonu Nikoli Tesli radi od 1979., diplomirani je inženjer matematike, ali čitav svoj radni vijek radi u telekomunikacijama. Slušajući njenu priču o zadovoljstvu poslom, stječe se dojam da je upravo prilika da matematičkim načinom razmišljanja oplemeni rutinu u testiranju softvera ono što ju u njenom poslu raduje. 

Kada je diplomirala matematiku na Prirodno-matematičkom fakultetu u Zagrebu Branka je imala mnogo želja, a jedna od njih joj se i ispunila – posao nije dobila u školi, već u privrednoj organizaciji. To što je riječ bila o telekomunikacijama nije ju omelo, sasvim se lijepo uklopila u svoju prvu i jedinu radnu sredinu – Institut za telekomunikacije. Doduše, vremena su se mijenjala, ime jedinice u kojoj je radila se mijenjalo, tehnologije i poslovi su se mijenjali, a Branka je ustrajala u neprekidnom prilagođavanju i učenju. Danas Branka radi na testiranju softvera:
"Logika i kombinatorika oduvijek su me privlačile, a posao testiranja podrazumijeva upravo to – simulacije različitih stvarnih situacija kako bi se potencijalna greška u softveru otkrila prije no što kupcu dođe u ruke. Promjena određenoga koda ponekad može izazvati neočekivane rezultate, a moja je zadaća, u neku ruku, nadmudriti sustav."
Testiranje softvera timski je posao, a način na koji se posao organizira, prema Brankinom mišljenju, omogućuje slobodu da svoj dio posla u timu svatko odradi kada to njemu odgovara:
"Premda postoje rokovi za obavljanje posla, unutar tih okvira svatko u timu može rasporediti svoje aktivnosti prema vlastitom nahođenju. Sviđa mi se to odsustvo pritiska. Ponekad se dogodi da, budući da je testiranje zadnji posao u nizu, vremena ima manje jer prethodne faze u isporuci softvera kasne, ali kako ništa na ovom svijetu nije idealno, tomu ne pridajem veći značaj."

Testiranje kao viza 
Uz rad na testiranju softvera može se i putovati. Branku je posao prije nekoliko godina odveo u Veliku Britaniju. Šest mjeseci provedenih u Brightonu smatra jednim od najljepših razdoblja u svojemu radnom vijeku. Prošle je godine radila dva mjeseca u Aachenu.
"U koju god od Ericssonovih kompanija otišli, zateći ćete uglavnom iste uvjete za rad. Bitno je posjedovati znanje. Ono vam, u Ericssonovim okvirima barem, omogućuje sudjelovanje u radu stručnih timova u bilo kojemu kutu svijeta."
Sve što Branki treba je radna stanica sa simuliranom okolinom. Makete centrala u testiranju se sve rjeđe koriste. A znanje ima i svuda ga sa sobom može ponijeti ukaže li se prilika za rad na nekom novom projektu u inozemstvu. No, svoje bogato iskustvo i kompetencije prvenstveno dokazuje u ETK Institutu za telekomunikacije i razmišlja ovako:
"Obavim li svoj posao dobro, do kupca neće doći proizvod s greškom. Na toj jednostavnoj premisi temeljim svoje zadovoljstvo poslom."

                                                                                    J. Lončar
 

 



Uz radnu stanicu za testiranje softvera, Branki je potrebno samo znanje

Tehnička podrška

©Copyright    

15-01-2003