ERICSSON
Home Products Services Technologies Support About Ericsson
rul_header_1x55.gif (60 bytes)
Ericsson Nikola Tesla > Podaci o kompaniji > "Komunikacije" > Komunikacije 6/7 - 2002.
"Komunikacije" t.gif (43 bytes)
"Komunikacije"
t.gif (43 bytes)
t.gif (43 bytes)
Najvažnije teme broja
Sadržaj broja
Uzajamno povjerenje BH Telecoma i Ericssona
t.gif (43 bytes)
Naši kupci

U Ericssonovo prisustvo na bosansko-hercegovačkom tržištu traje već gotovo sedamdeset godina. Ta je uspješna suradnja izdržala sve promjene tehnologija, načina poslovanja i političkih sustava te tako potvrdila devizu s kojom je davne 1876. godine L. M: Ericsson krenuo u posao: "Komunikacija je temeljna ljudska potreba." Zadnje su godine u području telekomunikacija bile prilično turbulentne, a isto bi se moglo reći i za gospodarsko-političku situaciju u Bosni i Hercegovini. No, takvo okružje kao da je pogodovalo još tješnjoj suradnji Ericssona i najvećega bosansko-hercegovačkoga operatora. Primjerice, Ericssonova lokalna kompanija u Hrvatskoj u prvom je dijelu tekuće godine najveći dio svojega poslovanja ostvarila upravo u Bosni i Hercegovini, a najveći komad toga kolača na Ericssonov je tanjur servirao BH Telecom. Na pitanja o toj poslovnoj suradnji i planovima za budućnost odgovara gospodin Amir Spahić, generalni direktor JP BH Telecom.

- Od kada JP BH Telecom surađuje s Ericssonom?
- Prva automatska telefonska centrala u Bosni i Hercegovini bila je Ericssonove proizvodnje. Proradila je u Sarajevu 1. marta 1936. i radila punih pedeset godina. Imala je kapacitet 2.000 priključaka, a bila je instalirana u zgradi Glavne pošte. Napajana je preko posebnog transformatora, kako bi joj bio osiguran nesmetan rad u slučaju smetnji u gradskoj električnoj mreži. Ova centrala je imala i podcentralu na Ilidži, sa pedeset brojeva.

Saradnja sa Ericssonom, dakle, datira već nekoliko desetljeća. 
U novije vrijeme, naročito je intenzivirana po završetku rata u Bosni i Hercegovini (1992.-1995.). 
Kao što je svjetskoj javnosti poznato, telekomunikacije su bile jedna od oblasti privrede koja je u tom ratu pretrpjela najveća razaranja. Infrastruktura je bila uništena, a ono malo uređaja što je ostalo u funkciji – zastarjelo. 
Stoga je Javno preduzeće PTT saobraćaja BiH (čiji je BH Telecom jedan od dva pravna sljedbenika imovine, prava i obaveza), već tokom rata, a naročito po završetku, započelo velike poslove hitne obnove telekomunikacija, ali, istovremeno i njihove totalne modernizacije.
Bilo je to vrijeme kada su u BiH telekomunikacijsku opremu nudili brojni proizvođači opreme iz Evrope, Amerike, Azije…
Tada smo odlučili da u sistem ne uvodimo zastarjele tehnologije, već da idemo na potpunu digitalizaciju. Htjeli smo najsavremeniju tehnologiju, kako bismo imali mogućnost da danas – sutra budemo dio jedne svjetski uvezane tehnološke cjeline. 
Najveće poslove smo tada, a i kasnije, ugovarali i realizirali sa Ericssonom i Siemensom.

- Na kojim područjima se do sada odvijala suradnja BH Telecoma i Ericssona? 
- Poslovna saradnja sa Ericssonom se odvijala na više područja. No prije svega je to bila kontinuirana isporuka opreme neophodne za rekonstrukciju infrastrukture naše telekomunikacione mreže kao i opreme za javne komutacione i mobilne telefonske sisteme. 
Sa Ericssonom Radio Sistems A.B., Stokholm, smo jula 1996. godine ušli u projekat mobilne telefonije, čija je realizacija značila početak ere modernog komuniciranja u ratom razorenoj Bosni i Hercegovoni. 
Novembra 1996. godine smo u Sarajevu pustili u rad digitalnu telefonsku centralu, kapaciteta 20.000 pretplatničkih brojeva i 5.000 prijenosnika na druge centrale. Ovu moćnu Ericssonovu centralu donirala nam je Vlada Kraljevine Švedske. 

- Uz tu doniranu centralu koju još Ericssonovu opremu i usluge trenutačno koristite?
-
To su digitalne telefonske centrale AXE 10 lokal 6 i oprema za njihovo napajanje, digitalne telefonske centrale ARF 102, analogne centrale AXE 10 sa procesorima 03 i 06, SDH prijenosni sistemi, mini – linkovi, bazne stanice, kontroleri baznih stanica BSC 1 i BSC 3, Billing Gatawey (BGW oprema), komutacioni dio za mobilnu telefoniju MSC 1, usluge supporta u fiksnoj i mobilnoj telefoniji, usluge obuke kadrova za rad na centralama u fiksnoj i mobilnoj telefoniji. 

- Kakva su Vaša dosadašnja iskustva u suradnji s Ericssonom? Kako ocjenjujete tu suradnju?
- PTT BiH/BH Telecom je zaključio mnogo međunarodnih ugovora, ali se kao najznačajniji može izdvojiti Okvirni sporazum, potpisan 1997. sa kompanijom Telefonaktiebologet LM ERICSSON, koji je u više navrata nakon potpisivanja dopunjavan i unapređivan. 
Kroz realizaciju prvenstveno ovih ugovora naše je preduzeće uhvatilo korak sa savremenim razvojem telekomunikacija, a Ericsson se uspio pozicionirati kao jedan među našim najznačajnijim strateškim partnerima. Uspostavili smo odnose uzajamnog povjerenja, pa se nije insistiralo na sredstvima obezbjeđenja ispunjenja ugovora (bankovne garancije, akreditivi i slično), što je ubrzavalo realizaciju većine poslova. 

- Kako će se po Vašem mišljenju odvijati suradnja sa Ericssonom u skoroj budućnosti? Postoje li trenutačno neki projekti u razmatranju?
- Sudeći prema dosadašnjim uspješno obavljenim poslovima, vrlo uspješna saradnja između Ericssona i BH Telecoma će se nastaviti. 
U 2002. godini BH Telecom planira, po obimu, značajno proširenje telekomunikacijskih kapaciteta u svim mrežama: fiksnoj, mobilnoj i mrežama za prijenos podataka. 
Veliki posao u oblasti mobilne telefonije već se realizira. Naime, BH Telecom je proteklih mjeseci instalirao određen broj GSM baznih stanica u Republici Srpskoj, Distriktu Brčko i Hercegovini, područjima u BiH na kojima ranijih godina nije djelovao. GSM bazne stanice za realizaciju ovog projekta su dijelom Ericssonove proizvodnje. 

- Kakva je trenutačna situacija na telekom tržištu Bosne i Hercegovine i kakvi se trendovi predviđaju u budućnosti? 
- Sektor telekomunikacija u Bosni i Hercegovini (na osnovu Dejtonskog mirovnog sporazuma), uređuje međunarodna zajednica, na način da je uspostavila regulacioni okvir (pravila) za ovaj sektor, kao i regulaciono tijelo - Regulatornu agenciju za komunikacije u BiH (CRA).
U oblasti fiksne telefonije na tržištu djeluju tri licencirana operatora: BH Telecom, Telekom Srpske i HPT d.o.o. Mostar.
U oblasti mobilne telefonije legalno djeluju dva operatora: BH Telecom i Telekom Srpske, koji imaju višegodišnju dozvolu za bavljenje GSM uslugama. U Federaciji BiH, uglavnom na području Hercegovine, djeluje i treći GSM operator, Eronet, iako nema dozvolu.
Internet usluge, osim velikih operatora, pruža i veći broj Internet servisa
Posljednjih nekoliko godina je tržište telekomunikacija u BiH liberalizovano, a konkurencija je prisutna posebno u oblasti Interneta.
U oblasti mobilne telefonije se u skoroj budućnosti očekuju na istim tržišnim područjima djelovanje različitih operatora, čime se stvaraju pretpostavke za konkurentski nastup svih učesnika.
Predviđanja BH Telecoma su da će i u narednom periodu najviše rasti potražnja za uslugama mobilne telefonije, ali da će u porastu biti i usluge fiksne telefonije i DATA usluge.
 
                                                                                      J.Lončar

*
Tekst je autoriziran. Na zamolbu gospodina Spahića odgovore prenosimo u izvornom obliku.

BH Telecom 
Odlukom Vlade Federacije BiH 1. siječnja 2002. prestalo je postojati JP PTT saobraćaja Bosne i Hercegovine te su osnovane dvije nove kompanije – pravni sljedbenici: BH Pošta i BH Telecom.
BH Telecom je lider u pružanju svih telekomunikacijskih usluga u Bosni i Hercegovini. U stopostotnom je vlasništvu države, a zapošljava blizu tri tisuće djelatnika. Sjedište i Glavna direkcija kompanije nalaze se u Sarajevu, a u njenom sastavu su i Telecom inženjering i sedam regionalnih direkcija, sa sjedištima u Sarajevu, Mostaru, Tuzli, Zenici, Travniku, Bihaću i Goraždu. 

Osnovna obilježja poslovne politike BH Telecoma uključuju primjenu suvremenih tehnologija, reinvestiranje profita, kontinuirano podizanje kvalitete usluga, uvođenje novih usluga prema potrebama korisnika, povremeno snižavanje cijena, aktivno sudjelovanje u radu međunarodnih asocijacija u području telekomunikacija.

 

 

 


Scena s potpisivanja jednog od  ugovora sa značajnim kupcem Ericssona Nikole Tesle, BH Telecoma

Tehnička podrška

©Copyright    

07-08-2002