|
Ericsson Nikola Tesla za informatizaciju Hrvatske
U prisustvu predstavnika medija i istaknutih domaćih stručnjaka s područja medicine i telekomunikacija mr. Andro Vlahušić, ministar zdravstva Republike Hrvatske, na tiskovnoj konferenciji upriličenoj 5. lipnja u Domu zdravlja Zagreb Centar, Zdravstvena stanica Dugave-Travno, označio je početak probnoga rada informatizacije primarne zdravstvene zaštite u kojemu sudjeluje 60 timova obiteljske medicine iz Zagreba, Čakovca, Splita, Koprivnice, Križevaca i Požege. U ovom pilot projektu koji predstavlja prvi korak u informatizaciji jednoga od najvažnijih sustava društva, primarne zdravstvene zaštite, kao ponuđač opreme i rješenja sudjeluje i naša kompanija.
Suvremene komunikacijske tehnologije u mnogočemu naš život mogu učiniti udobnijim, a rad učinkovitijim. Kada je riječ o sustavu Primarne zdravstvene zaštite primjena novih komunikacijskih tehnologija može uvelike pridonijeti boljoj preventivi i čuvanju onoga što nam je svima najvažnije – zdravlja. Upravo stoga Ericsson Nikola Tesla u svojoj lepezi aktivnosti usmjerenih na internetizaciju i informatizaciju Hrvatske posebnu pažnju posvećuje tomu značajnom segmentu. Još 1997. stručnjaci Ericssona Nikole Tesle razradili su koncept primjene informacijsko-komunikacijskih sustava u zdravstvu. Stoga je logičan i nužan korak predstavljalo sudjelovanje naše kompanije u pilot Projektu informatizacije Primarne zdravstvene zaštite promoviranom na tiskovnoj konferenciji održanoj 5. lipnja u Zdravstvenoj stanici Dugave-Travno koja djeluje u sklopu Doma zdravlja Zagreb Centar.
Test prakse
U svome obraćanju javnosti na spomenutoj tiskovnoj konferenciji ministar Vlahušić istaknuo je kako će se tijekom šezdeset dana, koliko će se pokusni sustav testirati, u praksi vidjeti koji od ponuđača opreme i usluga može osigurati najkvalitetniju podršku ovome složenom i zahtjevnom projektu.
"Možemo reći da je pripremna faza informatizacije sustava primarne zdravstvene zaštite s današnjim danom završena te da otvaramo novo poglavlje. Sada imamo šest radilišta, odnosno šest domova zdravlja lociranih ovdje u Zagrebu, zatim u Čakovcu, Splitu, Koprivnici, Križevcima i Požegi te šest neovisnih softverskih rješenja. Za sada nismo odabrali niti jedno, već smo priliku pružili svima da se dokažu u konkretnoj praksi. Ukupno šezdeset timova liječnika i medicinskih sestara pomoći će nam, korištenjem tih softverskih rješenja, u donošenju odluke o onome najboljem. Nadam se da će svih šest rješenja pokazati dobre performanse i da ćemo na kraju moći potpisati ugovor sa svih šest ponuđača. Ako netko od ponuđača i otpadne to će biti zbog toga što njegovo programsko rješenje nije uspjelo zadovoljiti u praksi, a ne zato što ga je odbacila neka komisija ili Ministarstvo zdravstva. Natječaj je javni i svi zainteresirani imali su se prilike natjecati. Šest ponuđača je zadovoljilo ulazne kriterije i ušlo je u drugi krug u kojemu će u sklopu ovoga pilot projekta kojega danas najavljujemo, moći demonstrirati svoje performanse."
Nakon donošenja odluke o rješenju ili rješenjima koja na najučinkovitiji način zadovoljavaju informacijsko-komunikacijske potrebe unutar primarne zdravstvene zaštite tek slijedi najveći i najznačajniji dio posla budući da je riječ o obimnom i sofisticiranom sustavu.
Neupitna kvaliteta rješenja Ericssona Nikole Tesle
Stručnjaci Ericsona Nikole Tesle uvjereni su da svojim kompetencijama i poznavanjem različitih tehnologija mogu udovoljiti svim zahtjevima projekta te su ponudili rješenje koje obilježavaju otvorenost i modularnost koje omogućuju interoperabilnost i integraciju svih aplikacija u sustavu. Pri osmišljavanju rješenja vodilo se računa i o prednostima koje bi informatizacija sustava primarne zdravstvene zaštite trebala osigurati različitim interesnim skupinama, a prije svega građanima – jednakost u dijagnostici i liječenju, upotreba mjerljivih i standardiziranih smjernica u tretmanu svih bolesnika, kontinuitet i sigurnost podataka o zdravstvenoj skrbi, uvid u raspored pregleda, mogućnost prijave za preglede putem Interneta te mogućnost elektroničke komunikacije s liječnikom.
Posebno Povjerenstvo koje je imenovalo Ministarstvo zdravstva na kraju pokusnoga razdoblja će prema unaprijed definiranim kriterijima utvrditi koji od sustava se pokazao optimalnim te će donijeti odluku o dobavljaču opreme i usluga. Nema sumnje da su naši stručnjaci učinili sve što je bilo u njihovoj moći kako bi rješenje Ericssona Nikole Tesle našlo svoje mjesto u ovom važnom projektu.
J Lončar
|
|