|
|
|
Skupljajte vjerodostojnu dokumentaciju o nastalim
troškovima |
|
|
|
Nove porezne olakšice za 2003.
U Hrvatskoj je u pripremi novi Pravilnik o porezu na dohodak kojim će zakonodavac detaljnije definirati nove porezne olakšice koje ćemo moći koristiti prilikom podnošenja godišnje porezne prijave primanja u 2003. Ove olakšice će kao i npr. premije životnoga osiguranja, dopunskoga zdravstvenog osiguranja i sl. umanjiti ukupnu godišnju poreznu osnovicu, a rezultat toga bit će pravo na povrat poreza.
Već je prošla polovica kalendarske godine i prilično se kasni s objavom propisa tako da će mnogi porezni obveznici, u nemogućnosti da unatrag pribave potrebnu dokumentaciju, ostati bez mogućega povrata novca. Ipak od sada vodite brigu o potvrdama za troškove i dokumentaciji jer pred nama je još pet mjeseci tekuće godine.
Četiri grupe olakšica
Olakšice se mogu podijeliti u 4 grupe. Prva je vezana uz zdravstvenu zaštitu, a ostale tri odnose se na područje stanovanja. Svaka od četiri olakšice može se koristiti najviše do iznosa od 12.000,00 kn, bez obzira što je stvarni trošak bio veći. Stambene olakšice (kupnja, gradnja, investicijsko održavanje) se međusobno isključuju, tj. porezni obveznik može u jednoj godini koristiti samo jednu od 3 predviđene. U svim slučajevima treba pribaviti vjerodostojnu dokumentaciju kojom se dokazuje nastali trošak.
Zdravstvo
Prvu grupu čine troškovi koje je porezni obveznik imao zbog plaćenih zdravstvenih usluga (npr. participacija kod specijalističkih pregleda ili kod kupnje lijekova) i nabave ortopedskih pomagala (npr. protetika). U obzir dolaze samo lijekovi propisani na recept, a nikako kozmetički preparati, sanitetski materijal, vitamini, lijekovi protiv bolova i sl. Ljekarna odnosno liječnik koji daje uslugu, moraju biti uredno registrirani za tu djelatnost. Priznat će se samo troškovi nastali u Hrvatskoj. Dakle, ako je netko obavio operaciju ili kupio lijek u inozemstvu to neće biti priznato kao porezna olakšica. Valja također naglasiti da se priznaje samo trošak nastao poreznom obvezniku osobno, a ne i članu njegove obitelji, bez obzira ako je riječ i o uzdržavanome članu. Uz to, ako su troškovi bili podmireni na teret dopunskoga ili privatnoga zdravstvenog osiguranja, ne mogu istodobno biti tretirani i kao olakšica. Tu se sada postavlja pitanje što se više isplati - imati policu dopunskoga zdravstvenog osiguranja pa ne plaćati participaciju ili ne plaćati dopunsko, a plaćenu participaciju koristiti kao poreznu olakšicu.
Da bi se dokazao nastali trošak, treba skupljati potvrde o plaćanju na kojima je vidljivo ime poreznoga obveznika. Propisat će se i donja granica, npr. da se ne može tražiti olakšica po računu za participaciju manjem od 10,00 kn.
Kupnja ili izgradnja stana/kuće, te investicijsko održavanje
Druga moguća pogodnost za poreznu olakšicu jest trošak nastao zbog kupnje ili gradnje novoga stambenog prostora te investicijskoga održavanja postojećega stambenog objekta, ukoliko je trošak podmiren u gotovini, a nastao je nakon 1.1.2003. godine.
Skrećemo pozornost da se pod stambenim prostorom podrazumijeva stan ili kuća u kojoj porezni obveznik trajno boravi (ne npr. vikendica, garaža, bazen ili tenisko igralište).
Kod kupnje stana ili kuće mora se zaista raditi o rješavanju stambenoga statusa, tj. porezni obveznik ili njegov bračni drug ne smiju već posjedovati useljivu nekretninu. Bez obzira na stvarnu visinu troška i ovdje se kao olakšica priznaje maksimalni iznos od 12.000,00 kn za cijelu godinu. U ovome slučaju potrebno je predočiti ugovor o kupnji ovjeren kod javnoga bilježnika i dokaz o plaćanju. Ako se, pak, radi o gradnji, potrebna je građevinska dozvola, a radovi moraju biti povjereni registriranome izvođaču koji mora kupiti potreban materijal i to u ovlaštenoj trgovini. O svemu tome treba predočiti pisane dokaze.
Kod investicijskoga održavanja također je važno da je posao povjeren registriranome izvođaču radova koji mora kupiti potreban materijal i to u trgovini ovlaštenoj za prodaju takvih proizvoda. Konkretno, ako sami kupimo boju za zidove i obojimo ih po principu «sam svoj majstor» to će biti ušteda kućnoga budžeta, ali trošak boje ne možemo koristiti kao olakšicu. Ako sami kupimo boju, a posao obavi ovlašteni majstor i voljan nam je ispostaviti fakturu, onda pod olakšicu možemo uzeti samo trošak majstora, ali ne i trošak boje. Ali, ako majstor kupi boju u ovlaštenoj trgovini i ispostavi nam račun iz kojega je vidljivo da je boja plaćena (a ne nabavljena na crno), tek tada možemo i trošak za boje i trošak za rad majstora koristiti kao svoju poreznu olakšicu. Osim majstorove fakture, moramo još imati i potvrdu iz koje je vidljivo da smo navedeni iznos i platili, te potvrdu o vlasništvu stana i prebivalištu u tome stanu. Olakšicu može koristiti i suprug/a ako stan glasi na supružnika, ali ne i ako žive u izvanbračnoj zajednici. Supružnici mogu koristiti svaki po 12.000,00 kn olakšice za isti stan ako uspiju pribaviti odvojene fakture (npr. jednu za uređenje kupaonice, a drugu za postavljanje parketa). Nije propisana donja granica troška održavanja, tako da se kao olakšica može iskoristiti i npr. promjena dotrajale slavine za vodu, ali uz gornje uvjete o pribavljanju dokaza.
Sve u svemu, s obzirom na propisanu "papirologiju" kojom se dokazuje trošak gradnje ili održavanja stambenoga prostora, moglo bi se zaključiti da se ovim zakonskim novinama, pored ostaloga, želi ući i u trag «radu na crnom» u građevinskoj djelatnosti.
Kamate na namjenski stambeni kredit
Ako je porezni obveznik kupio stan ili kuću ili uložio u poboljšanje uvjeta stanovanja, a to platio namjenskim stambenim kreditom, kamate na korištenje takvoga kredita također mu mogu biti porezna olakšica. Prva zamisao zakonodavca bila je da će se u obzir uzeti samo krediti odobreni nakon 1.1.2003., ali se od toga ipak odustalo. Tako će se ipak moći koristiti olakšice i po kreditima odobrenim prije toga roka. Za sada je još uvijek sporna visina kamatne stope. Prema sadašnjem prijedlogu, olakšica će se moći dobiti samo na kredite s kamatnom stopom većom od 6%. Ipak, ima naznaka da bi se pravo proširilo na sve stambene kredite, bez obzira na visinu kamatne stope. Ako se to usvoji, onda će u obzir doći i svi koji na kredit otplaćuju tzv. "otkup stanarskoga prava», a također i oni koji su od poslodavaca dobili stambeni kredit pod povoljnijim uvjetima (s kamatnom stopom ispod 6%).
Najamnina podstanara
Zakonodavac je imao u vidu i one porezne obveznike koji još uvijek nisu u mogućnosti riješiti svoj stambeni status pa stanuju u iznajmljenome stanu. Najamnina koju plaćaju vlasniku stana može im biti porezna olakšica, i to u iznosu do 50% plaćene najamnine, a najviše do 12.000,00 kn godišnje. Uvjet je ugovor potpisan sa stanodavcem, potvrda o plaćenoj najamnini, te dokaz da porezni obveznik nema riješeno stambeno pitanje (tj. da nema u vlasništvu drugu nekretninu).
Bez sumnje u dobre namjere zakonodavca, ipak se stječe dojam da se, osim pomoći podstanarima, još više od toga želi doći do podataka o iznajmljivačima stanova pa je zato i upitno što će se od svega toga i realizirati.
Đ. Peršin
|
|
|
|
|
|