ERICSSON
Home Products Services Technologies Support About Ericsson
rul_header_1x55.gif (60 bytes)
Ericsson Nikola Tesla > Podaci o kompaniji > "Komunikacije" > Komunikacije 12 - 2002.
"Komunikacije" t.gif (43 bytes)
"Komunikacije"
t.gif (43 bytes)
t.gif (43 bytes)
Najvažnije teme broja
Sadržaj broja
Kompanija veže poslovno i privatno
t.gif (43 bytes)

Bračni parovi u ETK

Suradnja na sličnome poslovnom području, isti poslovni ciljevi, mnoštvo različitih situacija u kojima se tijekom dana srećemo boraveći satima u istim radnim prostorima, ali i aktivnosti kojima se bavimo u slobodno vrijeme u organizaciji kompanije, pridonose upoznavanju i zbližavanju ljudi koji imaju iste interese. Stoga ne čudi da među karakteristike svih većih kompanija, pogotovo u razdobljima kada imaju uzlazni trend zapošljavanja mlađih ljudi, spadaju veze i brakovi koji se sklapaju na radnome mjestu.
Veće kompanije često odišu određenom "obiteljskom" atmosferom. Ukoliko dugoročno pozitivno posluju i njeguju kvalitetnu kompanijsku kulturu, dakle, dobru radnu atmosferu, nerijetko se u njima kasnije zapošljavaju i djeca zaposlenika. Uz pretpostavku da je isključivo riječ o profesionalcima, takva "obiteljska" atmosfera može imati niz pozitivnih učinaka. To su zaposlenici na koje se može osloniti, jer su lojalni kompaniji, a osobno su vrlo motivirani za njen poslovni uspjeh, jer o tome ovisi standard pa čak i egzistencija njihovih obitelji.
Izuzetak od takvih pojava nije ni Ericsson Nikola Tesla. Trenutačno među zaposlenicima naše kompanije, prema podacima jedinice Upravljanje ljudskim potencijalima, ima oko četrdesetak brakova. Ranijih godina, uz veći broj zaposlenih, takvih je primjera bilo i zaista puno.
U ovo blagdansko vrijeme zamolili smo nekolicinu naših bračnih partnera za razgovor o opuštenoj temi - prednostima i eventualnim nedostacima zajedničkoga rada u istoj sredini. Svi su, bez izuzetka, govorili samo o prednostima rada u istoj firmi, a kao potencijalni nedostatak naveli su potpunu egzistencijalnu ovisnost obitelji o situaciji u kompaniji. Stoga ne čudi da su u ljestvici želja za 2003. godinu uspješno poslovanje kompanije stavljali na prvo mjesto.

Želimo da nam kompanija bude "poželjni poslodavac broj jedan"

Zdenka Kelemenić, pomoćnica rukovoditelja odjela Servisi u ETK/R i Zvonimir Kelemenić, sistem inženjer u ETK/O/C u braku su petnaestu godinu. Ona u kompaniji radi isto toliko koliko su u braku, a on već 21 godinu. Imaju dvojicu sinova, Hrvoja od 13, i mlađega Zlatka od 11godina.
Susret u liftu poslovne zgrade, nekada popularno zvane Hilton, bio je presudan za međusobno "prepoznavanje". Naime, Zdenka i Zvonko išli su u istu osnovnu školu, ali se kasnije više nisu sretali. "Putevi su nam se, očigledno samo privremeno, razišli. Ja sam nakon srednje škole upisala Ekonomski faktultet, a on je nakon srednje škole počeo raditi u "Tesli", onda se odlučio za studij i prekinuo posao da bi se kasnije ponovno vratio kao inženjer elektrotehnike", priča Zdenka.
O prednostima i manama rada u istoj sredini bračni par Kelemenić kaže: "Mnogi smatraju da to nije dobro rješenje, jer si s parterom 24 sata. Nama osobno to odgovara. Ne radimo u istoj jedinici, nismo iste struke, poslovne sfere su nam različite, ali u tome je čar dopunjavanja. Meni kao ekonomistici Zvonko može pružiti tehničku podršku, a ja njemu ekonomsku. Kako stanujemo izvan Zagreba, prednost je što se zajedno vozimo na posao -vremenski smo usklađeni, ne moramo imati dva osobna vozila i s njima povezane troškove. Osim toga, možemo se u miru, bez prisustva djece, za vrijeme vožnje ili pauze za ručak, dogovarati o svemu što zbog zauzetosti ne stignemo kod kuće. Kada kompanija dobro posluje, kao naša, s financijskoga je stajališta to prednost jer oba bračna partnera imaju sigurne, redovne i dobre plaće (mada uvijek mogu biti i bolje). Tu su i godišnje nagrade, pokloni za djecu i slično".
Među željama za iduću godinu Zdenka spominje priznanje Recognize for Excelance za našu kompaniju ili da barem bude prepoznata kao jedna od pet najboljih u Europi. Smatra da je ETK to svojim rezultatima zaslužio. Bračni par Kelemenić također želi da kompanijini poslovni rezultati ostanu na razini dosadašnjih, uz laganu tendenciju rasta, da nam korporacija Ericsson smanji svoja potraživanja, a da ETK nastavi unaprjeđivati svoju politiku prema zaposlenicima kao "poželjni poslodavac broj jedan" u odnosu na plaće, razne beneficije i druge vidove brige o zaposlenima. Nisu zaboravili spomenuti ni osiguranje većega parkirnog prostora.
"Htjeli mi to priznati ili ne, ostvarenje mnogih želja ovisi o novcu. Zato su naše želje povezane i s ostankom u ovako uspješnoj kompaniji što je moguće duže vremena. Svojoj obitelji želimo financijsku sigurnost, zdravlje i sreću, djeci da budu sretna i zadovoljna svojim roditeljima te uspješna u obje škole - osnovnoj i glazbenoj", rekli su Zdenka i Zvonimir Kelemenić.

Uz vrlo intenzivan radni tempo tako je laše izdržati

Renata Petak, Solution Manager za IP Datacom u ETK/O/P i Željko Petak, zadužen za područje IS/IT Network Support u ETK/B ove su godine obilježili petnaestu godišnjicu braka. Roditelji su dviju djevojčica Mirne od 13 i Martine od 9,5 godina. U kompaniji također imaju poduži staž - ona devetnaest, a on dvadeset i dvije godine. Upoznali su se, u Institutu gdje su nekada radili, i ubrzo nakon Renatinog dolaska u firmu, postali par. U to je vrijeme, kako kažu, bilo puno parova u "Tesli", a neki od njih su kasnije svjesno izabrali da jedan od partnera promijeni kompaniju.
Kao i sve drugo u životu, biti bračni par u istoj kompaniji, ima svojih prednosti i mana. Smatraju da je za organizaciju života to prednost i ne smeta ih što se povremeno susreću tijekom radnoga vremena, jer jedan drugome još "ne predstavljaju napor i ne trebaju odmak". Dapače, uz vrlo intenzivan radni tempo tako je laše izdržati. Kako su oboje iste struke često razgovaraju o poslovnim problemima, ali nastoje da se posao ipak u potpunosti ne preseli u kuću. Potencijalni problem rada u istoj kompaniji bračni par Petak vidi jedino u kompletnoj ovisnosti obiteljske egzistencije o jednoj radnoj sredini ukoliko bi u njoj stvari počele ići loše.
Bračni par Petak želi kompaniji jošmnogo uspješnih poslovnih godina, a svojo obitelji zdravlje, sreću i rješenje stambenoga pitanja u 2003. godini.

Manje stresa vezanoga uz sigurnost radnoga mjesta

Dragana, službenica u ETK/L i Dubravko Bujan, System developer IT u ETK/B imaju kratki, trogodišnji, bračni staž i malu Mirtu u kojoj oboje beskrajno uživaju. Premda u kompaniji rade sedamnaest, odnosno, četrnaest godina i poznavali su se kao zaposlenici iste firme, trebalo je duže da se "otkriju".
Smatraju da rad u istoj kompaniji ima prednosti jer postoji potpuno razumijevanje poslovnih obaveza drugoga partnera pa ako se mora ostati duže na poslu ili raditi preko vikenda to ne stvara obiteljske napetosti. Prednost čine i male stvari, a opet važne u svakodnevnome životu, kao što su zajednička vožnja do posla, isti prijatelji u kompaniji ili mogućnost da se neko od kućnih pitanja riješi tijekom radne pauze.
Nedostatak vezanosti za istu radnu sredinu, bračni par Bujan kao i ostali sugovornici, sagledavaju jedino u tome što eventualni loši poslovni rezultati kompanije u potpunosti mogu dovesti u pitanje egzistenciju cijele obitelji.
U novoj 2003. godini Dragana i Dubravko žele zdravlje, sreću i rješenje stambenoga pitanja, što je vrlo izgledno jer su na listi za "Čačićeve stanove". Našoj kompaniji žele puno uspjeha u borbi za nove poslove i odgovornosti te manje stresnih situacija vezanih uz sigurnost radnoga mjesta.

Smirivanje situacije na globalnome telekomunikacijskom tržištu

Ankica Kosovec-Krželj, Account Manager za Sjeverozapadnu regiju Ruske Federacije iz ETK/EE i Jugoslav Krželj, Solution Manager u ETK/P, dugogodišnji su zaposlenici Ericssona Nikole Tesle. Oboje su u kompaniju došli direktno s Elektrotehničkoga fakulteta.
Imaju sedamnestogodišnji bračni staž, a godinama prije no što su se "prepoznali", dobro su se poznavali, kretali u istome društvu s posla, bili prijatelji i pomagali jedan drugome. Danas imaju kćerku Tihanu koja je srednjoškolka.
Bračni par Krželj misli da je dobro poznavanje i razumijevanje poslovnoga okruženja i obaveza vrlo važno u svakoj obitelji. Ista struka tome samo pridonosi. Kako je Ankica vrlo često na poslovnim putovanjima i angažirana s poslovnim partnerima i onda kada je u Zagrebu, to razumijevanje, u njihovom slučaju, ima posebnu važnost. Da je partner u drugoj kompaniji vjerojatno bi teže shvatio takve obaveze. Jugoslav, međutim, bez problema, preuzima obiteljske zadaće.
Naši sugovornici također naglašavaju da je jedino egzistencijalna ovisnost obitelji o jednoj radnoj sredini potencijalni nedostatak zajedničkoga rada bračnih partnera.
Kada je riječ o željama za iduću godinu, uz zdravlje i sreću u obitelji, smatraju da bi malo više pozitivnih trendova u društvu općenito bilo od velike koristi. Našoj kompaniji žele, naravno, puno dobrih i profitabilnih ugovora i smirivanje situacije na globalnome telekomunikacijskom tržištu.

Osjećaj poštovanja prema radnim obavezama

Marija, financijski analitičar i Nikola Delač, IS/IT konzultant, oboje iz ETK/B, došli su u nekadašnju "Teslu", u različite jedinice, direktno iz srednje škole odnosno fakulteta. To im je bila i ostala prva radna sredina. Od tada je prošlo više od dvadeset godina.
Upoznali su se slučajno, zbog jednoga telefonskog poziva i članarine za Ferijalni savez. Krenulo je uobičajeno s kavom, kinom i Sljemenom, a ubrzo završilo brakom. Od tada je prošlo točno dvadeset godina. U međuvremenu došle su Ivana i Nina koje su obje danas srednjoškolke.
Marija i Nikola prisjećaju se osjećaja zajedništva s kompanijom i vremena kada za nju ništa nije bilo teško učiniti. Kada je to posao nalagao znali su, svaki u svojoj organizacijskoj jedinici, noćima i noćima raditi pa je u takvim okolnostima bilo vrlo važno imati partnera koji to poznaje i razumije. I danas posao nerijetko traži angažman veći od osam sati dnevno i opet, zbog shvaćanja radnoga okruženja i osjećaja poštovanja prema radnim obavezama, nema problema. Stoga oni zaposlenje bračnoga para u istoj kompaniji vide kao prednost, ali naglašavaju mogući problem isključive egzistencijalane vezanosti za jednu radnu sredinu.
"Sebi i drugima želimo puno zdravlja, jer kada je zdravlja sve će se nekako rješiti. Ericssonu kao korporaciji i našoj kompaniji u 2003. želimo puno poslovnoga uspjeha i manje stresa oko sigurnosti radnih mjesta kako bi se kreativni potencijali zaposlenika u miru razvijali", poručuje bračni par Delač.

Važan pozitivan stav prema radnome okruženju

Tiana, Service Account Manager u KAM HT i Davor Pribanić, Senior Tehnical Trainer u ETK/O/C došli su u našu kompaniju iz Rijeke, pred dvije-tri godine, već kao oženjeni par iako ranije nisu radili u istoj firmi. Stoga mogu lako usporediti prednosti i mane zajedničkoga rada u istoj kompaniji. Za sada nalaze samo prednosti, a o potencijalnoj financijskoj nesigurnosti obitelji ne razmišljaju, uvjereni da će se snaći ako bude trebalo.
Prednosti za oboje vide u poslovno uspješnoj kompaniji i nizu svakodnevnih prednosti koje im olakšavaju život: zajedničkome odvoženju semogodišnjega Josipa u školu, zajedničkome dolasku na posao, jeftinome kontaktu putem VIPvpn-a, poznavanju situacije na poslu o kojoj se kod kuće bez puno uvoda može razgovarati i slično.
Bračni par Pribanić proveo je zbog Davorovoga posla u ETK/C godinu dana u Irskoj. Nedavno su se vratili, ali Davovorove obaveze i dalje nameću česta putovanja. Vjerojatno je zbog toga Tiana u idućoj godini, uz zdravlje, poželjela malo obiteljske "monotonije".
Zajednički su poželjeli da korporacija postane uspješna kao naša kompanija. Također su naglasili kako je važno da ljude zbog straha od promjena ne zahvati malodušnost već da grade hrabar i pozitivan stav prema radnoj okolini.

D. Kobsa

 

 

[Zdenka i Zvonimir Kelemenić]

[Renata i Željko Petak]

[Dragana i Dubravko Bujan]

[Ankica i Jugoslav Krželj]

[Marija i Nikola Delac]

[Tiana i Davor Pribanic]

Tehnička podrška

©Copyright    

18-12-2002